0

Současnost - Tančící dům v Praze

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz20-pzcz20-o
Hodnota:2000 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - 10. století architektury
Rok vydání:2005
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:20 mm
Tloušťka:1.55 mm
Váha:6.22 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:35002500 ks
Raženo:35002500 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Vladimír Oppl
Rytecké úpravy:Libuše Franckeová
Současnost - Tančící dům v Praze
Další náhledy:    
Současnost - Tančící dům v Praze Současnost - Tančící dům v Praze
Současnost - Tančící dům v Praze
Další náhledy:    
Současnost - Tančící dům v Praze Současnost - Tančící dům v Praze

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 20. září 2005 do oběhu poslední zlatou 2000 Kč minci z cyklu Deset století architektury - Současnost - dům v Praze. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, která se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr je 20 mm a síla 1,55 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky s českým lvem uprostřed. Při spodním okraji mince je opis "ČESKÁ REPUBLIKA", nad ním dvouřádkový nápis s nominální hodnotou mince "2000 Kč" a při levém, horním a pravém okraji opis "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY". Heraldická zvířata i texty jsou umístěny na pozadí kosočtverečné sítě, která připomíná prosklenou nárožní věž Tančícího domu, a s níž se zvířata i písmo částečně prolínají. Na rubové straně mince je vyobrazen Tančící dům z podhledu, který se částečně prolíná s písmeny neuzavřeného opisu "současnost - tančící dům v praze" a s číslicemi ročníku ražby "2005" při spodním okraji. V pravé spodní části mince jsou umístěny stylizované iniciály autora výtvarného návrhu, akademického sochaře Vladimíra Oppla.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh zlaté 2000 Kč mince "Současnost - Tančící dům v Praze" z cyklu Deset století architektury byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v dubnu 2004 s uzávěrkou 12. března 2004. Vyhlášení soutěží bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěž obeslalo 29 výtvarníků celkem 43 sádrovými návrhy, z nichž některé měly variantní lícní nebo rubovou stranu. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 10. září 2004 za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Deset století architektury Akad. arch. Ing. Miroslava Řepy. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila podání v rámci tří soutěžních kol. V I. kole bylo vyřazeno 27 návrhů převážně pro malou výstižnost tématu, popř. pro nedostatky v technickém nebo výtvarném řešení (písmo, kompozice, modelace). Ve II. kole udělila komise deset základních odměn návrhům, které byly tematicky výstižnější nebo výtvarně zajímavější. Dva návrhy získaly zvýšenou odměnu, a to návrh pana Karla Urbana za mimořádné výtvarné kvality, perfektní kompozici a dobře zvolené písmo zejména na líci, a návrh pana Petra Pyciaka za odvahu a originalitu zpracování architektovy skici Tančícího domu na rubové straně.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Tři návrhy, které byly podle názoru komise tematicky nejvýstižnější i výtvarně nejzdařilejší a bez problémů způsobilé k realizaci, postoupily do III. kola. Komise přitom při výběru návrhů pro třetí kolo ve dvou případech zkombinovala lícní a rubové strany návrhů, které podle výtvarného rukopisu pocházely od jednoho autora. Po delší diskusi komise udělila dvě třetí ceny. Jednu z nich získal kombinovaný návrh pana Martina Daška za věrohodné zpracování architektury a zajímavou kompozici heraldiky na líci, druhou společně rubová strana kombinovaného návrhu MgA. Jakuba Vlčka, která podle komise postrádá trochu větší nápaditost, a lícní strana návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla, jejíž výtvarné pojetí posoudila komise jako příliš gotizující. První cenu komise a doporučení k realizaci udělila lícní straně kombinovaného návrhu pana Vlčka a rubové straně návrhu pana Oppla. Komise konstatovala, že klidná, čistě zpracovaná lícní strana s pěknou kompozicí a krásnou grafikou heraldických zvířat bude velmi dobře doplňovat dynamický rub, který jako jediný ze všech návrhů obsahuje velmi současné a originální zpracování architektury Tančícího domu. Druhá cena udělena nebyla.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Návrh na realizaci zlaté mince projednala bankovní rada České národní banky. S názorem komise se neztotožnila a realizaci vítězného návrhu neschválila. Za vhodnější považovala realizovat kompletní návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla s tím, že lícní stranu návrhu přepracuje ve smyslu připomínek komise a současně požádá o posouzení celého návrhu architekta Tančícího domu pana Miluniče. Projednávání návrhu na realizaci bylo prerušeno do doby, než p. Oppl předloží upravený návrh lícní strany a vyjádření p. Miluniče. Ak. sochař Oppl návrh lícní strany přizpůsobil stylově straně rubové, odstranil gotizující prvky a zesílil stylizaci heraldických zvířat, čímž zvýšil dynamiku zobrazení. Architekt Tančící domu p. Milunič potvrdil souhlas s výtvarným vyjádřením architektury domu na návrhu svým podpisem obou stran sádrového modelu. Nově předložený návrh akademického sochaře Oppla pak bankovní rada schválila k realizaci. Ná základě tohoto rozhodnutí přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise zlaté mince, poslední z cyklu Deset století architektury, se předpokládá v září roku 2005.
Karta mince Současnost - Tančící dům v Praze
Karta mince Současnost - Tančící dům v Praze
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock