0

Románský sloh - rotunda ve Znojmě

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz10-pzcz10-o
Hodnota:2000 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - 10. století architektury
Rok vydání:2001
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:20 mm
Tloušťka:1.4 mm
Váha:6.22 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:30002500 ks
Raženo:30002500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Harcuba
Rytecké úpravy:Jaroslav Hrách
Románský sloh - rotunda ve Znojmě
Další náhledy:    
Románský sloh - rotunda ve Znojmě Románský sloh - rotunda ve Znojmě
Románský sloh - rotunda ve Znojmě
Další náhledy:    
Románský sloh - rotunda ve Znojmě Románský sloh - rotunda ve Znojmě

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 21. března 2001 do oběhu stříbrnou zlatou 2000 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší hlavně v povrchové úpravě. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Dále se u obou kvalit liší hrana mince. U běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr 20 mm a síla 1,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky: v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,062 g a v ryzosti zlata nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně je umístěna umělecká kompozice heraldických zvířat jednotlivých zemských znaků. Pod českým lvem je umístěn současný znak Znojma. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " a označení nominální hodnoty "2000 Kč" je umístěno ve třech řádcích pod kompozicí heraldických zvířat. Při obvodu mince v opisu je umístěn text "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY" Ústřední obraz rubové strany představuje Přemysla Oráče s volky na pozadí rotundy. Obraz Přemysla Oráče byl inspirován freskou zobrazující legendu o uvedení Přemysla Oráče na knížecí stolec kněžnou Libuší. V neuzavřeném opisu zleva doprava je text "ZNOJMO - ROTUNDA" a "ROMÁNSKÝ SLOH". Uprostřed textu je umístěno písmeno "H", což je iniciála autora návrhu, akademického sochaře Jiřího Harcuby. Ročník ražby "2001" je uveden pod volky. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed pod označením měny "Kč".

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. Barva karty je červená. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Nové návrhy byly Komisi předloženy k posouzení realizovaných připomínek dne 12. července 2000 akad. sochaři Jiřím Harcubou a Ladislavem Kozákem. Návrhy akad. sochaře Ladislava Koláře se v důsledku náhlého úmrtí údajně nacházejí u notáře a jsou předmětem pozůstalostního řízení. Návrhy akad. sochařů Harcuby a Kozáka byly přijaty a Komise konstatovala splnění vznesených požadavků. Z hlediska zástupce mincovny jsou oba návrhy realizovatelné. Po kratší diskusi a vyslechnutí stanoviska odborného poradce akad. arch. Ing. Řepy ze Správy Pražského hradu se Komise rozhodla přiklonit k návrhu akad. sochaře Jiřího Harcuby. Návrh získal I. cenu a doporučení Komise k realizaci. Návrh akad. sochaře Kozáka byl shledán jako konvenční (včetně jisté stylové podoby s mincí " SV. VOJTĚCH" a "GROŠE").

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Po schválení vítězného návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá v březnu 2001.
Karta mince Románský sloh - rotunda ve Znojmě
Karta mince Románský sloh - rotunda ve Znojmě
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock