0

Ochrana a tvorba životního prostředí

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz05-pmpcz05-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1994
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.15 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:200025000 ks
Raženo:200025000 ks
Mincovna:Bižuterie Jablonec, a.s.
Autor mince:ak. soch. Ladislav Kozák
Rytecké úpravy:Ivan Eyman
Ochrana a tvorba životního prostředí
Další náhledy:    
Ochrana a tvorba životního prostředí Ochrana a tvorba životního prostředí
Ochrana a tvorba životního prostředí
Další náhledy:    
Ochrana a tvorba životního prostředí Ochrana a tvorba životního prostředí

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 30.listopadu 1994 do oběhu stříbrnou pamětní 200 Kč minci, kterou má být nejširší veřejnosti připomenut význam a důležitost ochrany a tvorby životního prostředí. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a l00 dílů mědi.Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,15 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. V hmotnosti to je 0,13 g, v průměru 0,1 mm, v síle čili tloušťce 0,15 mm a v obsahu stříbra 0,5 %. Hrana u obou provedení je rozdílná. U běžného je vroubkovaná, u mince proof je hladká.

Popis stříbrné pamětní mince

Obrazové řešení mince je klasické, přestože umístění písma na rubové straně je zcela nové. Lícní straně mince dominuje velký státní znak České republiky. Označení republiky je umístěno pod státním znakem, v řádku pod ním je vyznačena nominální hodnota 200 Kč. Ústředním motivem rubové strany je na pozadí zeměkoule umístěný obraz člověka v rozfázovaném pohybu, inspirovaný kresbou Leonarda da Vinci. Obraz je asymetricky umístěn při spodním okraji mince mírně vpravo od středu. Text mince "OCHRANA A TVORBA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ" je kolem zeměkoule v neuzavřeném opisu. Nad textem v polokruhu jsou při okraji mince znázorněny jako symboly flóry a fauny - květ alpské protěže, čolek obecný, snítka smrku, kivi jižní a losos aljašský. Autorem návrhu mince je akademický sochař Ladislav Kozák. Iniciály jeho jména "LK" jsou umístěny při pravém spodním okraji vyobrazení zeměkoule. Mince byla ražena v České mincovně v Jablonci nad Nisou, jako první pamětní stříbrná mince ražená v České republice, její značka je umístěna na lícní straně pod nominální hodnotou.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta světlezelené barvy, pohlednicového formátu. Mince je zobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, provedena technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.
Karta mince Ochrana a tvorba životního prostředí
Karta mince Ochrana a tvorba životního prostředí
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 530 Kč vč. DPH, ihned in_stock 530CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík