0

Bitva u Slavkova

Bitva u Slavkova, zvaná též bitva tří císařů, neboť se jí osobně zúčastnil nejen císař Napoleon I., ale i rakouský monarcha František I. a ruský car Alexandr I., začala v pondělí 2. prosince 1805 asi v pět hodin ráno útokem armády 3. koalice a skončila výrazným vítězstvím francouzského vojska kolem 16. hodiny odpolední. Poměr sil přitom hovořil ve prospěch koaliční armády. Bitvy se zúčastnilo přibližně 90.000 mužů na straně rakousko-ruské koalice, z nichž více než tři čtvrtiny tvořila vojska ruská, a 75.000 vojáků na straně francouzské; ta měla i zhruba o třetinu méně děl. Rakouští generálové, kteří koaličním sílám veleli, předpokládali, že zaútočí na zdánlivě slabším francouzském pravém křídle a postupně nepřítele obklíčí. Nepočítali však s Napoleonovým záměrem odlákat hlavní síly nepřítele z Prateckých výšin a pak je obsadit, což se mu zdařilo. Byla to jedna z největších Napoleonových bitev s velmi významnými důsledky. Spojenecká armáda ztratila kolem 25.000 mužů (13.000 padlých a 12.000 zajatců), napoleonská necelých 10.000, třetí koalice se rozpadla. V Bratislavě byl na sv. Štěpána podepsán mezi Rakouskem a Francií mír - Rakousko se ve prospěch vítěze vzdalo Dalmácie a držav v Itálii a Bavorsku, které u Slavkova bojovalo po boku Francie, odstoupilo Tyrolsko a Vorarlbersko.

V letech 1909-12 byl na místě nejprudších bojů na prateckém návrší postaven podle návrhu architekta Josefa Fanty památník obětem bitvy nazvaný Mohyla míru. Počátkem prosince se každoročně na bojišti a v jeho okolí konají vzpomínkové akce, jejichž součástí je i rekonstrukce bitvy pod pahorkem Santon (původně Padělek), který byl hlavním opěrným bodem francouzské armády.

Obrázky byly se svolením autora převzaty z knihy Bitva tří císařů. Slavkov-Austrelitz 1805, autor Dušan Uhlíř, vydalo nakladatelství Ava Brno 1995; text zpracovala ČNB podle níže uvedených internetových stránek a Malé československé encyklopedie.

17.02.2012 • Galerie mincí