0

Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz24-pzcz24-o
Hodnota:2500 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - Kulturní památky technického dědictví
Rok vydání:2007
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:22 mm
Tloušťka:1.55 mm
Váha:7.78 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:63002300 ks
Raženo:63002300 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Neznámý autor
Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
Další náhledy:    
Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
Další náhledy:    
Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 3. října 2007 do oběhu čtvrtou zlatou 2500 Kč minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví – Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, lišícím se povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 7,78 g, průměr je 22 mm a síla 1,55 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně mince je průčelí vodní mlýnu ve Slupi a stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Při levém, spodním a pravém okraji mince je název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“. Pod průčelím vodního mlýnu se nachází název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Značka České mincovny je umístěna při spodním okraji mince mezi označením nominální hodnoty a druhým slovem názvu cyklu. Na rubové straně mince je soustava čtyř mlýnských kol a nad ní dobový znak vodního mlýnu ve Slupi. Při levém, horním a pravém okraji mince je neuzavřený opis „VODNÍ MLÝN VE SLUPI“ a letopočet „2007“. Autorem výtvarného návrhu mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho iniciály, spojená písmena „FZ“, jsou umístěny pod dobovým znakem vodního mlýnu ve Slupi.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh zlaté mince vodní mlýn ve Slupi byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v květnu 2006 s uzávěrkou 1. září 2006. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěže na zlatou minci se zúčastnilo 20 výtvarníků, kteří předložili celkem 30 sádrových návrhů mince. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila návrhy dne 12. září 2006 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Dipl. Ing. Dr. Karla Zeithammera z Národního technického muzea v Praze. Z hodnocení byl vyřazeny tři návrhy pro nesplnění soutěžních podmínek, ostatní sádrové modely komise hodnotila v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 18 návrhů, a to pro výtvarné nebo technické nedostatky a zejména pro nepříliš zdařilé vystižení technické památky. Ve druhém kole byly čtyři tematicky i výtvarně lépe zvládnuté návrhy oceněny odměnou základní a dva návrhy získaly odměnou zvýšenou.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které byly komisí posouzeny jako tematicky nejvýstižnější a po výtvarné stránce nejlepší. První cena a doporučení k realizaci byla udělena návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Komise ocenila vynikající vystižení technické památky, rovnováhu lícové a rubové strany, citlivě zpracovaný reliéf a velmi dobré vyplnění mincovní plochy. Druhou cenu obdržel návrh pana Františka Skrbka za čisté a elegantní zpracování technické památky. Třetí cenu udělila komise dalšímu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů, u kterého opět ocenila výtvarně velmi zdařilé zobrazení technické památky, avšak konstatovala, že je lehce nesourodý na rubové straně.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 5. října 2006 ztotožnila s názorem komise a schválila realizaci návrhu. Emise mince se předpokládá ve třetím čtvrtletí roku 2007.
Karta mince Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
Karta mince Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock