0

Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz22-pzcz22-o
Hodnota:2500 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - Kulturní památky technického dědictví
Rok vydání:2006
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:22 mm
Tloušťka:1.65 mm
Váha:7.78 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:38002100 ks
Raženo:38002100 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:MgA. Josef Oplištil
Rytecké úpravy:Neznámý autor
Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř
Další náhledy:    
Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř
Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř
Další náhledy:    
Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 11. října 2006 do oběhu druhou zlatou 2500 Kč minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví - Národní kulturní památka Klementinum - observatoř. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, která se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 7,78 g, průměr je 22 mm a síla 1,65 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně mince jsou barokně stylizovaná oblaka, ze kterých padají proudy deště. Na levém okraji proudů deště je označení nominální hodnoty mince "2500" stylizované do podoby rysky odměrného válce, vpravo od nich je zkratka peněžní jednotky "Kč". Nad barokními oblaky jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Na mezikruží je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a názvem cyklu "KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ". Značka České mincovny je umístěna na pravém okraji mince nad barokně stylizovanými oblaky. Na rubu mince je astronomická věž observatoře v pražském Klementinu, při jejím levém a pravém spodním okraji je ročník ražby "2006", rozdělený astronomickou věží. Z vršku věže vychází výtvarná stylizace astronomického měřícího přístroje. V levém horním okraji mince je stylizovaný přepis části zobrazení pohybu komety z knihy Tadeáše Hájka z Hájku "Descriptio cometae". Na mezikruží je opis "OBSERVATOŘ PRAŽSKÉ KLEMENTINUM". Autorem návrhu mince je pan Josef Oplištil, jeho autorská značka, spojená písmena "OJ", je umístěna v pravém horním okraji mince.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh zlaté 2500 Kč mince Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř z cyklu Kulturní památky technického dědictví byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v  květnu 2005 s uzávěrkou 9. září 2005. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěž obeslalo 31 výtvarníků celkem 46 sádrovými návrhy, z nichž některé měly variantní lícní nebo rubovou stranu. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 20. září 2005 za přítomnosti odborného  poradce pro cyklus zlatých mincí Kulturní památky technického dědictví dipl. ing. dr. Karla Zeithammera z Národního technického muzea. Komise hodnotila podání v rámci tří soutěžních kol . V I. kole bylo vyřazeno 25 návrhů pro slabší výstižnost tématu nebo malou nápaditost námětu i pro výtvarné  nedostatky, jako je písmo, kompozice nebo modelace. Ve II. kole udělila komise 16 základních a dvě zvýšené odměny návrhům, které byly tematicky přesvědčivější a současně měly i požadovanou výtvarnou úroveň bez technických nedostatků. Zvýšené odměny byly uděleny za bohatě ztvárněné téma včetně výstižného vyjádření ducha baroka i za precizně technicky zpracovaný model.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Do III. kola postoupily tři návrhy, které komise posoudila jako nejzajímavější, tematicky nejvýstižnější resp. výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci komise přiznala návrhu pana Josefa Oplištila za nejlépe vyjádřené zadání, které obsahuje jak barokní architekturu Astronomické věže, tak všechny její funkce - observatoř, meteorologická a chronologická měření a nápaditě využívá předepsané hodnoty mince, jíž stylizuje do podoby stupnice teploměru. Návrh rovněž moderním způsobem využívá barokních výtvarných prvků, jako jsou např. oblaka nebo paprsky. Druhou cenu získal návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby za mimořádné výtvarné kvality rubové strany a jeho souladu se stranou lícní, třetí cenu obdržel další návrh pana Josefa Oplištila za vysokou výtvarnou úroveň a výstižnost tématu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Bankovní rada České národní banky s doporučením komise souhlasila a návrh pana Josefa Oplištila schválila k realizaci. Emise zlaté mince se předpokládá  v září roku 2006.
Karta mince Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř
Karta mince Národní kulturní památka Klementinum v Praze - observatoř
PROOF - Špičková kvalita: 27 900 Kč vč. DPH, ihned in_stock 27900CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock