0

Národní kulturní památka důl Michal Ostrava

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz30-pzcz30-o
Hodnota:2500 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - Kulturní památky technického dědictví
Rok vydání:2010
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:22 mm
Tloušťka:1.6 mm
Váha:7.78 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:92003800 ks
Raženo:92003800 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Neznámý autor
Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
Další náhledy:    
Národní kulturní památka důl Michal Ostrava Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
Další náhledy:    
Národní kulturní památka důl Michal Ostrava Národní kulturní památka důl Michal Ostrava

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 6. října 2010 do oběhu poslední zlatou 2500 Kč minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví. Tématem mince je důl Michal v Ostravě, který byl prvním elektrifikovaným dolem na našem území. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, lišícím se povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 7,78 g, průměr je 22 mm a síla 1,6 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis stříbrné zlaté mince

Na lícní straně mince je na půlkruhové výseči ztvárněn elektromotorem poháněný těžní stroj jako příklad vnitřního vybavení dolu. Na pravém okraji výseče je značka České mincovny a ve spodní části výseče je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Nad těžním strojem je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vpravo je slezská orlice a vlevo je moravská orlice. Po obvodu mince je v neuzavřeném opisu název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“. Na  rubové straně mince se nachází vyobrazení těžní věže dolu Michal. Pod ztvárněním těžní věže je ročník ražby „2010“. Při levém a pravém okraji mince je neuzavřený opis „DŮL MICHAL V OSTRAVĚ“.  Iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, jsou umístěny při pravém okraji mince pod opisem.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Umělecký návrh poslední zlaté mince z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“ byl vybrán v rámci celostátní neomezené anonymní soutěže s uzávěrkou dne 9. října 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Do soutěže bylo předloženo 22 sádrových modelů, které pocházely od 17 výtvarníků. Vyhodnocení soutěže uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 20. října 2009 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Ing. Karla Zeithammera.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Předložené návrhy byly hodnoceny v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno deset návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení zadaného tématu, především jednostranné zaměření na architekturu budovy a opomenutí dalších historických technických zařízení dolu, případně pro nepříliš zdařilou kompozici, modelaci či písmo. Ve druhém kole získalo deset výtvarně zdařilejších a tematicky výstižnějších návrhů základní odměnu a jeden návrh obdržel odměnu zvýšenou. Do třetího kola postoupil pouze návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který ze všech návrhů nejlépe splnil zadání soutěže a rovněž výtvarně byl na vysoké úrovni. Komise tomuto návrhu udělila první cenu nejen proto, že autor jako jeden z mála zobrazil vedle architektonických objektů i prvky technického zázemí dolu, ale též pro vysokou výtvarnou úroveň, dokonalou modelaci a vyváženou kompozici obou stran návrhu. Žádnou další cenu komise neudělila.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 19. listopadu 2009 podpořila názor komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Emise mince se předpokládá ve třetím čtvrtletí roku 2010.
Karta mince Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
Karta mince Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock