0

Kulturní památka hamr v Dobřívě

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz29-pzcz29-o
Hodnota:2500 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - Kulturní památky technického dědictví
Rok vydání:2010
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:22 mm
Tloušťka:1.55 mm
Váha:7.78 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:102003800 ks
Raženo:102003800 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Jaroslav Veselák
Rytecké úpravy:Neznámý autor
Kulturní památka hamr v Dobřívě
Další náhledy:    
Kulturní památka hamr v Dobřívě Kulturní památka hamr v Dobřívě
Kulturní památka hamr v Dobřívě
Další náhledy:    
Kulturní památka hamr v Dobřívě Kulturní památka hamr v Dobřívě

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 5. května 2010 do oběhu devátou, a tedy předposlední, zlatou 2500 Kč minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví. Tématem mince je hamr v Dobřívě, největší manufakturní hamr na našem území, který byl s účinností k 1. červenci 2010 vyhlášen národní kulturní památkou. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, lišícím se povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 7,78 g, průměr je 22 mm a síla 1,55 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Tématem lícní strany mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází český lev, vpravo od něj je moravská orlice a po jeho levé straně je slezská orlice. Pod kompozicí heraldických zvířat je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Při levém, horním a pravém okraji mince je název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“. Značka České mincovny je umístěna vlevo od označení nominální hodnoty mince. Na rubové straně je ztvárněno vnitřní vybavení hamru v Dobřívě – nadhazovací kladivo a v průhledu vodní kolo, které jej pohání. Při levém, horním a pravém okraji mince je opis „HAMR V DOBŘÍVĚ“ a ročník ražby „2010“. Při levém spodním okraji mince vedle zobrazení hřídele jsou umístněny iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Jaroslava Veseláka, které jsou tvořeny kompozicí písmen „V“ a „J“.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh deváté zlaté mince z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“ věnované hamru v Dobřívě byla vyhlášena v prosinci 2008 celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 27. února 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěže na zlatou minci se zúčastnilo 20 autorů, kteří předložili celkem 30 návrhů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 10. března 2009 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Ing. Karla Zeithammera. Jeden návrh byl z dalšího hodnocení vyřazen pro nedodržení předepsaných textů a zbývající návrhy byly hodnoceny v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 16 návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení zadaného tématu a přílišný důraz na architekturu budovy na úkor zobrazení technické podstaty hamru, případně z důvodu nepříliš zdařilé kompozice, modelace či písma. Ve druhém kole bylo oceněno osm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a lépe vystihovaly podstatu technické památky.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle mínění komise na nejvyšší úrovni a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci komise udělila návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby. Návrh ocenila zejména pro dokonalé vyřešení plochy obou stran návrhu ve stylové jednotě a pro neotřelou kompozici a originální modelaci zvýrazňující dynamický charakter hlavních atributů technické památky. Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Jaroslava Veseláka pro celkově velmi dobrou kompozici mince a vyjádření dvou důležitých prvků typických pro hamr. Třetí cenu získala kombinace dvou návrhů akademického sochaře Zbyňka Fojtů za pečlivé a profesionální provedení obou stran. Návrhy MgA. Martina Daška a pana Jana Smrže získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 16. dubna 2009 nepodpořila názor komise a rozhodla o realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2010.
Karta mince Kulturní památka hamr v Dobřívě
Karta mince Kulturní památka hamr v Dobřívě
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock