0

Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz19-pzcz19-o
Hodnota:2000 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - 10. století architektury
Rok vydání:2005
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:20 mm
Tloušťka:1.5 mm
Váha:6.22 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:35002500 ks
Raženo:35002500 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Věneček
Rytecké úpravy:Martina Pechholdová
Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči
Další náhledy:    
Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči
Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči
Další náhledy:    
Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 20. dubna 2005 do oběhu devátou zlatou 2000 Kč minci z cyklu Deset století architektury - Kubismus- lázeňský dům v Lázních Bohdanči. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, která se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr je 20 mm a síla 1,50 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

V horní části lícní strany mince je umístěna kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky uprostřed s českým lvem. Pod kompozicí je lázeňský pavilon Gočár v původní podobě, umístěný na pozadí geometrického obrazce znázorňujícího stylizovanou původní parkovou úpravu. Ve spodní části mincovního pole je v jednom řádku pod pavilonem název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a nominální hodnota mince "2000 Kč" a pod ním ve dvou řádcích název celého cyklu. Vyobrazení doplňuje při spodním okraji uprostřed značka mincovny. Na rubové straně mince je průčelí lázeňského pavilonu Gočár v současné podobě a pod ním dvouřádkový text "Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči". Pod textem je ročník ražby "2005" a při spodním okraji uprostřed jsou iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Jiřího Věnečka.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh zlaté 2000 Kč mince 'Kubismus - Lázeňský dům v Lázních Bohdanči" z cyklu Deset století architektury byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v říjnu 2003 s uzávěrkou 12. března 2004. Vyhlášení soutěží bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěž obeslalo 36 výtvarníků celkem 58 sádrovými návrhy, z nichž některé měly variantní lícní nebo rubovou stranu. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 23. března 2004 za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Deset století architektury Akad. arch. Ing. Miroslava Řepy. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila podání v rámci tří soutěžních kol. V úvodu konstatovala značnou obtížnost tématu, náročného na vyjádření celku i detailů tak, aby návrh byl výstižný jak ve vztahu ke kubismu jako stylu, tak ve vztahu ke konkrétní zadané stavbě. V I. kole bylo vyřazeno 40 návrhů pro malou výstižnost tématu, nedostatky v technickém řešení, nevhodné písmo nebo slabší kompozici. Ve II. kole udělila komise deset základních odměn návrhům, které byly tematicky výstižnější, popř. vykazovaly zvláštní výtvarné kvality. Zvýšenou odměnu v tomto kole získal návrh, který se na rubové straně vyznačoval mimořádnou nápaditostí a vystižením dobové atmosféry.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Návrhy tematicky i výtvarně nejzdařilejší, nejvýstižnější a bez větších problémů způsobilé k realizaci postoupily do III. kola, kde čtyři z nich získaly mimořádnou odměnu. Zbývajícím třem návrhům komise udělila ceny. Třetí cenu získal návrh akademického sochaře Ladislava Kozáka za výborné vystižení kubismu vhodně voleným detailem v dynamickém perspektivním zobrazení na rubu. Výhrady však měla komise vůči použití dvojího vzájemně nesourodého typu písma a nesouladu mezi lícní a rubovou stranou. Druhou cenu získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za velmi vysokou výtvarnou úroveň, především pokud jde o kompozici, menší výhrady byly k méně čitelnému písmu. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Jiřího Věnečka za dokonalé zobrazení architektury lázeňského domu v Bohdanči, soulad obou stran a možnost okamžité realizace bez dalších úprav.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Na základě schválení návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá v březnu roku 2005.
Karta mince Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči
Karta mince Kubismus - lázeňský dům v Lázních Bohdanči
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock