0

Empír - zámek Kačina

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz16-pzcz16-o
Hodnota:2000 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - 10. století architektury
Rok vydání:2004
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:20 mm
Tloušťka:1.6 mm
Váha:6.22 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:35002500 ks
Raženo:35002500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:MgA. Josef Oplištil
Rytecké úpravy:Ivan Eyman
Empír - zámek Kačina
Další náhledy:    
Empír - zámek Kačina Empír - zámek Kačina
Empír - zámek Kačina
Další náhledy:    
Empír - zámek Kačina Empír - zámek Kačina

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 21. dubna 2004 do oběhu sedmou zlatou 2000 Kč minci z cyklu Deset století architektury - Empír - zámek Kačina. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr je 20 mm a síla 1,60 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně mince je stylizované průčelí jednoho ze dvou pavilonů zakončujících boční křídla zámku Kačina se čtyřmi dórskými sloupy. Na pavilonu je umístěna volná kompozice heraldických zvířat ze státního znaku České republiky (slezská orlice, český lev, moravská orlice) stylizovaná do tympanonu. V kladí nad sloupy je název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" , ve spodní části mince pod sloupy název cyklu "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY" a nominální hodnota mince. Je zde rovněž značka mincovny. Dominantu rubové strany mince tvoří dva dórské sloupy a nad nimi při horním okraji mince vyobrazení zámku. Na vrcholech sloupů pod zámkem je umístěn ve čtyřech řádcích text vztahující se k námětu mince, letopočet ražby a autorská značka autora výtvarného návrhu mince pana Josefa Oplištila.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní zlaté 2000 Kč mince zámek Kačina byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v listopadu 2002 s uzávěrkou 14. března 2003. Vyhlášení soutěží bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o soutěže i nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.  

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Soutěž na zlatou minci "Empír - zámek Kačina" z cyklu Deset století architektury obeslalo 32 výtvarníků celkem 40 sádrovými návrhy mince. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 25. března 2003 za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Deset století architektury Akad. arch. Ing. Miroslava Řepy. Čtyři zaslané návrhy pro nesplnění podmínek soutěže (chybějící zemské znaky) nebyly k hodnocení připuštěny. Zbývající podání hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V I. kole bylo vyřazeno 22 návrhů buď na doporučení odborného poradce, protože nedostatečně vystihovaly architekturu empíru, nebo proto, že jejich úroveň byla po výtvarné či technické stránce slabší. Ve II. kole udělila komise devět odměn návrhům, které zadané téma vyjadřovaly přesvědčivěji nebo se vyznačovaly zajímavým výtvarným pojetím a provedením.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižnější návrhy postoupily do III. kola, kde komise nejprve udělila dvě mimořádné odměny návrhům pana Jaroslava Bejvla a pana Jakuba Vlčka. Třetí cenu komise přiznala návrhu akademického sochaře Jiřího Věnečka za vysoce profesionálně a zasvěceně zpracované empírové motivy a invenční použití perspektivy, druhou cenu návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové za vtipné a poetické vystižení křehkosti empíru. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh studenta AVU Josefa Oplištila. Návrh podle odborného vyjádření arch. Miroslava Řepy perfektně vyjadřuje umělecký sloh empíru, a to jak nápaditým zakomponováním textu na vrchol sloupu na rubové straně i kompozicí tří zemských znaků stylizovaných do tympanonu na lícní straně. Obě strany jsou tak tematicky i provedením v naprostém souladu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Doporučení komise bankovní rada ČNB schválila. Minci bude realizovat Bižuterie Česká Mincovna, a. s. Emise se předpokládá v březnu roku 2004. 
Karta mince Empír - zámek Kačina
Karta mince Empír - zámek Kačina
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock