0

Baroko - zámek v Buchlovicích

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:zcz15-pzcz15-o
Hodnota:2000 Kč
Typ mince:zlato
Kód skupiny:Zlatá Mince - 10. století architektury
Rok vydání:2003
 
Materiál:999.9 Au
Průměr:20 mm
Tloušťka:1.5 mm
Váha:6.22 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:35002500 ks
Raženo:35002500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:MgA. Jakub Vlček
Rytecké úpravy:Jaroslav Hrách
Baroko - zámek v Buchlovicích
Další náhledy:    
Baroko - zámek v Buchlovicích Baroko - zámek v Buchlovicích
Baroko - zámek v Buchlovicích
Další náhledy:    
Baroko - zámek v Buchlovicích Baroko - zámek v Buchlovicích

Informace k emisi zlaté pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 23. dubna 2003 do oběhu zlatou 2000 Kč minci "Pozdní renesance –štíty domů ve Slavonicích", která je již pátou zlatou mincí z cyklu Deset století architektury. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince v běžném i proofovém provedení jsou ze zlata o ryzosti 999.9. Hrubá hmotnost mincí je 6,22 g, ryzí 1/5 oz, průměr mince je 20 mm a síla 1,50 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,062 g a v obsahu zlata nahoru 0,01%.

Popis zlaté pamětní mince

Na lícní straně je v horní polovině umělecká kompozice stylizovaných zemských znaků – český lev (uprostřed), moravská orlice (vlevo) a slezská orlice (vpravo). Pod touto kompozicí je nominální hodnota mince se zkratkou peněžní jednotky. Ve spodní části je na pozadí tří typických slavonických domovních štítů název státu "ČESKÁ REPUBLIKA". V neuzavřeném opisu při okrajích mince je text "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY". Vyobrazení a texty doplňuje značka České mincovny v Jablonci nad Nisou, která minci razila. Na rubové straně mince je znak města Slavonice umístěný na pozadí renesančního domu s psaníčkovými sgrafity. Přes spodní část domu je umístěn nápis "ŠTÍTY DOMů" a pod ním letopočet ražby. V neuzavřeném opisu při levém, horním a pravém okraji je text "POZDNÍ RENESANCE SLAVONICE". Při spodním okraji uprostřed je iniciála příjmení autora návrhu mince, akademického sochaře Jiřího Harcuby.

Karta zlaté pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu zhotovená na polokartonu tmavě červené barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je karta společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní zlaté 2000 Kč mince zámek Buchlovice byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v květnu 2002 s uzávěrkou 13. září 2002. Vyhlášení soutěží bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy zlaté pamětní mince

Celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh mince obeslalo 19 výtvarníků celkem 28 sádrovými návrhy. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 24. září 2002. Jako odborný poradce působil ak. arch. Ing. Miroslav Řepa. Komise hodnotila jednotlivá podání v rámci tří soutěžních kol. V úvodu konstatovala dobrou výtvarnou úroveň většiny předložených návrhů. V I. kole bylo vyřazeno pět návrhů, a to převážně pro méně přesvědčivé ztvárnění baroka, popř. pro menší soulad lícní a rubové strany nebo výraznější technické nedostatky. Ve II. kole získalo třináct návrhů základní odměnu za vysokou výtvarnou a velmi dobrou technickou kvalitu, bohužel však bez výraznější originality, a dva návrhy zvýšenou odměnu za zajímavé výtvarné řešení spojující obě strany, resp. za moderně pojatou kompozici rubu a jednoduché a výtvarně kvalitní zpravování líce.

Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince

Do III. kola postoupily čtyři návrhy, které byly komisí posouzeny z předložených prací jako výtvarně nejzdařilejší, neoriginálnější, nejdynamičtější a nejvýstižnější co do zpracování tématu. Komise po jejich posouzení rozhodla udělit sníženou třetí cenu návrhům akademického sochaře Vladimíra Oppla (za bohatost a nápaditost řešení lícní strany s netradičním využitím heraldických prvků) a akademického sochaře Zbyňka Fojtů (za velmi dobré plastické vyjádření baroka na rubové straně). Druhou cenu získal návrh akademického sochaře Jiřího Věnečka za maximální přiblížení se tématu baroka, především za bohatou kompozici obou stran. První cenu a doporučení k realizaci obdržel návrh studenta AVU Jakuba Vlčka za neobvyklé, velmi originální a nápadité celkové řešení, jehož plastičnost a dynamika plně vystihuje zadání.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince

Doporučení komise bankovní rada ČNB schválila. Minci bude realizovat Bižuterie Česká Mincovna, a. s. Emise se předpokládá ve druhé polovině září roku 2003.
Karta mince Baroko - zámek v Buchlovicích
Karta mince Baroko - zámek v Buchlovicích
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock