0

800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz20-pmpcz20-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1998
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.45 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:300020000 ks
Raženo:300020000 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Věneček
Rytecké úpravy:Zbyněk Vrkoslav
800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem
Další náhledy:    
800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem 800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem
800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem
Další náhledy:    
800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem 800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 5. srpna 1998 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou minci k 800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem, s potvrzením dědičnosti královského titulu pro české vládce. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem " ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA + Ag 0,900 + 13 g +". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,45 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Ústřední obraz lícní strany mince vytváří velký státní znak mírně posunutý k hornímu okraji mince. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v neuzavřeném opisu . Nominální hodnota mince "200 Kč" je umístěna v jednom řádku pod státním znakem. Rubové straně mince dominuje tříčtvrteční profilový portrét Přemysla I., ztvárňující "dobovou představu" podoby, inspirovaný reliéfem Petra Parléře. Portrét je v levé části mincovního pole doplněn pečetí Přemysla I. Jméno krále "PŘEMYSL I. OTAKAR" je uvedeno v opisu při dolním okraji mince. Letopočty "1198 / 1998" jsou umístěny v levém horním okraji mince. Autorem návrhu pamětní mince je akademický sochař Jiří Věneček . Iniciály jeho jména "JV" jsou umístěny u pravého okraje mince pod zakončením královské koruny. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad státním znakem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu ve světlemodré barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.
Karta mince 800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem
Karta mince 800. výročí korunovace Přemysla I. Otakara českým králem
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock