0

700. výročí vymření přemyslovců po meči

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz55-pmpcz55-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2006
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:750011500 ks
Raženo:010500 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Vojtěch Dostál DiS
Rytecké úpravy:Neznámý autor
700. výročí vymření přemyslovců po meči
Další náhledy:    
700. výročí vymření přemyslovců po meči 700. výročí vymření přemyslovců po meči
700. výročí vymření přemyslovců po meči
Další náhledy:    
700. výročí vymření přemyslovců po meči 700. výročí vymření přemyslovců po meči

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dne 26. července vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 700. výročí vymření Přemyslovců po meči. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je opis "ČESKÁ REPUBLIKA", ve středu mince je svatováclavská přilbice, pod ní meč jako symbol vymření Přemyslovců po meči, svatováclavská plamenná orlice a označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky. Na rubu dvousetkoruny je portrét Václava III., opis "VYMŘENÍ PŘEMYSLOVCŮ PO MEČI" a data "1306" a "2006". Autorem návrhu dvousetkoruny je pan Vojtěch Dostál, Dis, jeho autorská značka, obrácené písmeno D, je umístěna na spodním pravém okraji mince.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bronzové barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné 200 Kč k 700. výročí vymření Přemyslovců po meči byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v únoru 2005 s uzávěrkou 10. června 2005. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže na pamětní stříbrnou minci předložilo 31 autorů 55 návrhů. Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 21. června 2005 v České národní bance. Odborným poradcem byla prof. PhDr. Marie Bláhová, DrSc., vedoucí Katedry pomocných věd historických a archivního studia Filozofické fakulty University Karlovy v Praze. Komise pro posuzování návrhů na české peníze zaslané návrhy hodnotila v rámci tří soutěžních kol. V I. kole bylo vyřazeno 27 návrhů s nižší autorskou invencí a výstižností námětu a také menšími či většími výtvarnými nebo technickými nedostatky. Ve druhém kole získalo odměnu 19 návrhů, které komise posoudila jako výtvarně zdařilejší a originálnější.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo devět výtvarně i technicky zdařilých návrhů, které komisi zaujaly originálním pojetím s využitím méně známých reálií a zajímavou symbolikou. První cenu a doporučení získal návrh pana Vojtěch Dostála DiS za komplexní vyjádření námětu s výraznou a výstižnou symbolikou, za soulad obou stran a čistotu i vkusnost výtvarného provedení. Druhou cenu obdržel kombinovaný návrh akademického sochaře Michala Vitanovského. Zajímavé a neobvyklé pojetí reversu s pěknou kompozicí postav stylizovaných do kříže na reversu komise skombinovala s aversem jiného návrhu (shodou okolností od téhož autora), jenž s ním kompozičně i symbolikou byl v lepším souladu, protože na něm byla heraldická zvířata rovněž uskupena do tvaru kříže. Třetí cenu získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za originálně řešené a velmi profesionální výtvarné provedení obou stran. Zbývajících šest návrhů obdrželo mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada doporučení komise akceptovala a návrh pana Vojtěcha Dostála DiS schválila k realizaci. Emise mince se předpokládá ve třetím čtvrtletí roku 2006.
Karta mince 700. výročí vymření přemyslovců po meči
Karta mince 700. výročí vymření přemyslovců po meči
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock