0

700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz26-pmpcz26-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2000
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.4 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:350020000 ks
Raženo:340016000 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Věneček
Rytecké úpravy:Jaroslav Hrách
700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů
Další náhledy:    
700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů 700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů
700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů
Další náhledy:    
700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů 700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Při příležitosti 700. výročí měnové reformy Václava II. a zavedení ražby nové mince - pražského groše, který skoro čtvrt tisíciletí ovlivňoval finanční a obchodní vývoj střední Evropy a ve své době představoval "tvrdou, volně směnitelnou měnu", vydává dnem 21. června 2000 Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou 200 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky a drobné plastiky. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem " ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g * ". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Dominantu lícní strany tvoří velký státní znak v dolní části mírně překrytý fragmentem pečeti Václava II. Název státu ČESKÁ REPUBLIKA je v neuzavřeném opisu přes horní část zleva doprava (na pomyslném ciferníku hodin mezi 8 -12- 4). Státní znak lehce překrývá písmena "R" a "U" ve slově REPUBLIKA. Nominální hodnota 200 Kč se nachází v řádku pod státním znakem, 200 a Kč je rozděleno fragmentem pečeti. Značka České mincovny, Jablonec nad Nisou, která minci razila se nachází v horní části vpravo od písmene "Č" Kč. Na rubové straně je umístěna sedící postava krále Václava II. na trůnu s vyobrazením pražského groše. Lícní strana groše je zobrazena po pravé straně a rubová strana po levé straně krále. Při horní části mince je v neuzavřeném opisu umístěn text "PRAŽSKÝ GROŠ ¦ 1300*2000". Při dolním okraji je v neuzavřeném opisu text "MĚNOVÁ REFORMA VÁCLAVA II.". Texty jsou mírně překryty postavou a zobrazením groše. Autorem návrhu mince je akademický sochař Jiří Věneček. Iniciály jeho jména "jv" jsou umístěny vpravo od horní části podstavce trůnu.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v šedomodré barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je karta společná.
Karta mince 700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů
Karta mince 700. výročí měnové reformy Václava II. a zahájení ražby pražských grošů
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock