0

650. výročí založení University Karlovy

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz17-pmpcz17-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1998
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.6 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:300026600 ks
Raženo:300026600 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Majka Wichnerová
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
650. výročí založení University Karlovy
Další náhledy:    
650. výročí založení University Karlovy 650. výročí založení University Karlovy
650. výročí založení University Karlovy
Další náhledy:    
650. výročí založení University Karlovy 650. výročí založení University Karlovy

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Při příležitosti 650. výročí založení Univerzity Karlovy vydává Česká národní banka do oběhu dne 18. března 1998 stříbrnou pamětní 200 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém tzv. proof provedení. Mince špičkové kvality se od běžné liší v povrchové úpravě mince. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí ve špičkové kvalitě je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí. V běžné kvalitě je vroubkovaná. U mincí ve špičkové kvalitě je hladká hrana s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA" doplněným o hmotnost a ryzost. Mince razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Značka mincovny je umístěna na lícní straně mince. Technické parametry mincí v běžné i špičkové kvalitě jsou vždy stejné. Mince je ražena ze slitiny o 900 dílech stříbra a 100 dílech mědi, její průměr je 31 mm a síla 2,6 mm. Hrubá hmotnost je 13 g. Obdobně, jako u každé ražby stříbrných mincí jsou i u této mince povoleny odchylky nahoru u obou kvalitativních provedení stejně, v hmotnosti 0,26 g, průměru 0,1 mm, síle 0,15 mm a v obsahu stříbra 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Lícní strana mince evokuje středověké pečetidlo. Ve středu mince se nachází velký státní znak v kruhu. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA", nominální hodnota "200 Kč" a letopočty "1348 - 1998" vytváří opis doplněný dobovým ornamentem a od státního znaku oddělený perlovcem. Rubovou stranu mince tvoří obraz Karla IV. a pečeť Univerzity Karlovy na pozadí dobového textu. Autorkou mince je akademická sochařka Majka Wichnerová. Iniciály jejího jména "MW" jsou umístěny v samostatném řádku v pravé části mince pod textem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu světle fialové barvy. Mince jsou stříbrné, plasticky zobrazené technikou tzv. suché pečeti. Texty jsou dvojjazyčné v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince jsou karty samostatné.
Karta mince 650. výročí založení University Karlovy
Karta mince 650. výročí založení University Karlovy
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock