0

50. výročí založení OSN

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz08-pmpcz08-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1995
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.25 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:250024500 ks
Raženo:250024500 ks
Mincovna:Bižuterie, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:František Skrbek
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
50. výročí založení OSN
Další náhledy:    
50. výročí založení OSN 50. výročí založení OSN
50. výročí založení OSN
Další náhledy:    
50. výročí založení OSN 50. výročí založení OSN

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Při příležitosti 50. výročí založení Organizace spojených národů (OSN) vydává Česká národní banka do oběhu dnem 11.října 1995 stříbrnou pamětní 200 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof. Mince proof kvality se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a l00 dílů mědi.Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,25 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. V hmotnosti to je 0,13 g, v průměru 0,1 mm, v síle 0,1 mm a v obsahu stříbra 0,5 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Dominantou lícní strany je velký státní znak České republiky umístěný blíže levému okraji mince. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v neuzavřeném opisu při okraji v pravé půli mince. Nominální hodnota mince 200 Kč je umístěna ve dvou řádcích pod levou dolní částí státního znaku. Ústředním motivem rubové strany je náznak radaru se směrovou anténou, do jehož kruhové konstrukce jsou zakomponovány obrysy jednotlivých světadílů. V pravé horní části je obraz doplněn detailem oficielního loga OSN v podobě vavřínových ratolestí s letopočtem "1945 - 1995". V neuzavřeném opisu je umístěn text mince "ORGANIZACE SPOJENÝCH NÁRODŮ".Iniciála autora návrhu mince, pana Františka Skrbka , "S" je zakomponována do obrazu nad písmenem "E" ve slově "ORGANIZACE". Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince vpravo pod státním znakem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu ve světlemodré barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.
Karta mince 50. výročí založení OSN
Karta mince 50. výročí založení OSN
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock