0

50. výročí vylodění spojenců v Normandii

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz03-pmpcz03-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1994
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:1.95 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:1250032500 ks
Raženo:408527900 ks
Mincovna:Royal Mint Llantrisant
Autor mince:ak. soch. Jarmila Truhlíková-Spěváková
Rytecké úpravy:Robert Elderton
50. výročí vylodění spojenců v Normandii
Další náhledy:    
50. výročí vylodění spojenců v Normandii 50. výročí vylodění spojenců v Normandii
50. výročí vylodění spojenců v Normandii
Další náhledy:    
50. výročí vylodění spojenců v Normandii 50. výročí vylodění spojenců v Normandii

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Při příležitosti 50. výročí invaze spojenců v Normandii vydává Česká národní banka do oběhu dnem 1.června 1994 stříbrnou pamětní minci v hodnotě 200 Kč. Mince se vydává při zachování stejného obrazu ve dvojím provedení ražby.V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Ta se od běžné liší povrchovou úpravou, hranou i sílou (tloušťkou) mince. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole a reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf matován. U běžné mince je hrana vroubkovaná, u proof je hladká. Síla mince u běžné kvality je 1,95 mm, u proof 1,91 mm. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a l00 dílů mědi.Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. V hmotnosti to je 0,13 g, v průměru 0,1 mm, v síle čili tloušťce 0,15 mm a v obsahu stříbra 0,5 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Dominantou lícní strany mince je velký státní znak České republiky ve šrafovaném klínu, mírně posunutý vpravo. Nominální hodnota mince 200 Kč je taktéž umístěna na klínu ve dvou řádcích vlevo od státního znaku. Označení republiky tvoří nápis umístěný v dolní části mince. V řádku pod ním je uveden letopočet ražby "1994". Značka mincovny, připomínající trojlístek, je pod číslem "1" letopočtu. Na rubové straně je na šifrovaném klínu zobrazena útočná formace Spitfirů označených invazními pruhy. V dolní části mince je umístěn ve třech řádcích nápis "D-DAY", "NORMANDIE" a letopočet "6.6.1944". Autorkou návrhu je akademická sochařka Jarmila Truhlíková-Spěváková, její značka "JTS" se nachází pod druhou šestkou.Ražbu provedla britská královská mincovna ROYAL MINT ve Welsu v městě Llantrisant.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta, světlemodré barvy, pohlednicového formátu. Mince je stříbrně vyobrazena s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.
Karta mince 50. výročí vylodění spojenců v Normandii
Karta mince 50. výročí vylodění spojenců v Normandii
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock