0

50. výročí vítězství nad fašismem

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz06-pmpcz06-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1995
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.2 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:200025000 ks
Raženo:200025000 ks
Mincovna:Bižuterie, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:Jitka Jelínková
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
50. výročí vítězství nad fašismem
Další náhledy:    
50. výročí vítězství nad fašismem 50. výročí vítězství nad fašismem
50. výročí vítězství nad fašismem
Další náhledy:    
50. výročí vítězství nad fašismem 50. výročí vítězství nad fašismem

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydala dne 26.dubna 1995 do oběhu stříbrnou pamětní 200 Kč minci k 50. výročí vítězství nad fašismem. Mince se vydává při zachování stejného obrazu ve dvojím provedení ražby . V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Obě mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,20 mm. Obdobně jako u každé jiné ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. U hmotnosti se jedná o 0,13 g , u průměru je to 0,1 mm , v síle 0,l5 mm a v obsahu stříbra 0,5 % . Hrana mincí je u obou provedení rozdílná. U běžného je vroubkovaná, u mincí proof je hladká.

Popis stříbrné pamětní mince

Obrazové řešení je zcela nové, moderní. Dvousetkorunová mince k 50. výročí vítězství nad fašismem je koncipována v individuelně novátorském pojetí. Na lícní straně mince je umístěn velký státní znak České republiky ve značně stylizovaném provedení. Pod ním ve dvou řádcích se nachází,v neobvyklém způsobu řešení písma a cifer, nápis 200Kč a " ČESKÁ REPUBLIKA ". Na rubové straně mince je znázorněna alegorie mírové holubice do polohy, která ji důsledným stylizačním procesem proměňuje v náznak alegorické postavy, zahrnující písmo textové složky, provedené novátorským pojetím písma v textu " VÍTĚZSTVÍ NAD FAŠISMEM ". Autorkou návrhu mince je slečna Jitka Jelínková. Iniciály jejího jména " JJ " jsou umístěny při levém dolním okraji mince pod ocasem holubice. Mince byla ražena v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v barvě šedivé. Mince jsou zobrazeny stříbrně s plastickým reliéfem, provedení je technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině.
Karta mince 50. výročí vítězství nad fašismem
Karta mince 50. výročí vítězství nad fašismem
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 499 Kč vč. DPH, ihned in_stock 499CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík