0

450. výročí narození Jan Jessenius

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz108-pmpcz108-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 200,- Kč
Rok vydání:2016
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:31 mm
Tloušťka:0 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:100005400 ks
Raženo:100005400 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Neznámý autor
450. výročí narození Jan Jessenius
Další náhledy:    
450. výročí narození Jan Jessenius 450. výročí narození Jan Jessenius
450. výročí narození Jan Jessenius
Další náhledy:    
450. výročí narození Jan Jessenius 450. výročí narození Jan Jessenius

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 14. prosince 2016 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 450. výročí narození Jana Jessenia. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,35 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je v levé části mincovního pole vyobrazeno schéma poloviny lidského těla symbolizující pitvu. Schéma přechází v meč, který symbolicky vyjadřuje Jesseniovu smrt. Při horním okraji dvousetkoruny je ve dvou řádcích název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“, pod kterým je zobrazen titulní list Traktátu o pitvě z roku 1601. Při levém spodním okraji je označení nominální hodnoty mince „200“ a pod ním zkratka peněžní jednotky „Kč“. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je umístěna pod označením peněžní jednotky. Na rubové straně dvousetkoruny je portrét Jana Jessenia. Při levém okraji dvousetkoruny jsou letopočty „1566“ a „2016“, které jsou od sebe odděleny tečkou. Následují iniciály autora mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny kompozicí písmen „F“ a „Z“. Iniciály jsou z obou stran ohraničené tečkou. Při pravém okraji dvousetkoruny je text „JAN JESSENIUS“.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta lososové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vypsala v červenci 2015 ceny za předložení uměleckého návrhu mince, která bude vydána k 450. výročí narození Jana Jessenia, s uzávěrkou dne 9. října 2015.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vypsala v červenci 2015 ceny za předložení uměleckého návrhu mince, která bude vydána k 450. výročí narození Jana Jessenia, s uzávěrkou dne 9. října 2015. Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 21 výtvarníků, kteří předložili 44 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 20. října 2015. Odbornou poradkyní byla profesorka PhDr. Marie Bláhová, CSc. z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V prvním kole komise vyřadila 18 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky či věcnými chybami ve ztvárnění tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 23 návrhů, které byly z výtvarného hlediska přesvědčivější.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které byly podle členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejlépe vystihovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za velmi originální symbolické řešení zadaného tématu na lícní straně (titulní list traktátu o pitvě z roku 1601, pitva lidského těla a symbolické vyjádření jeho smrti) a výborný portrét Jana Jessenia. Druhou cenu obdržel návrh pana MgA. Jakuba Oravy za nápaditou kompozici a soulad lícní a rubové strany. Třetí cenu udělila komise návrhu akademického sochaře Michala Vitanovského za vtipné zkombinování portrétu Jana Jessenia a jeho studie lidské lebky.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 19. listopadu 2015 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
Karta mince 450. výročí narození Jan Jessenius
PROOF - Špičková kvalita: 599 Kč vč. DPH, ihned in_stock 599CZK
+
Maximální množství je 5 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock