0

250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz52-pmpcz52-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2006
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.4 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:800013500 ks
Raženo:620012000 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Vojtěch Dostál DiS
Rytecké úpravy:Jaroslav Hrách
250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice
Další náhledy:    
250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice 250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice
250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice
Další náhledy:    
250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice 250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 22. února vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 250. výročí narození F. J. Gerstnera a k 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,4 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny jsou stylizované geometrické obrazce a rýsovací pomůcky symbolizující techniku, vlevo od nich svisle umístěný název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a dvouřádkové označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč". Při horním a pravém okraji je v neuzavřeném opisu třířádkový text "ZAHÁJENÍ VÝUKY NA PRAŽSKÉ POLYTECHNICE 1806 - 2006", při spodním okraji uprostřed značka České Mincovny v Jablonci nad Nisou, která minci razila. Na rubu dvousetkoruny je portrét F. J. Gerstnera, pod ním v řádku nápis s jeho jménem a při pravém okraji neuzavřený opis s letopočty "1756 - 2006". Autorem výtvarného návrhu dvousetkoruny je pan Vojtěch Dostál, DiS. Jeho autorská značka, obrácené písmeno "D" je umístěna ve spodní části mince při jejím levém okraji.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu světle šedé barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné 200 Kč k 250. výročí narození F. J. Gerstnera a k 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v říjnu 2004 s uzávěrkou 21. ledna 2005. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže na pamětní stříbrnou minci předložilo 29 autorů 50 návrhů, jeden s alternativní lícní a tři s alternativní rubovou stranou. Hodnocení proběhlo dne 1. února 2005. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila jednotlivá podání v rámci tří soutěžních kol. Odbornými poradci byli Dipl.-Ing. Dr. Karel Zeithammer z Národního technického muzea (pro výročí F. J. Gerstnera) a prof. Ing. František Vejražka, prorektor ČVUT (pro 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice). V I. kole bylo pro technické nebo výtvarné nedostatky a zejména pro malou výstižnost námětu nebo neodpovídající Gerstnerovu podobu vyřazeno 30 návrhů. Ve II. kole získalo základní odměnu 14 tematicky, výtvarně i technicky zdařilejších návrhů a dva návrhy obdržely zvýšenou odměnu za originální výtvarné řešení resp. za velmi zdařilý portrét.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do III. kola postoupily tři návrhy, které komise posoudila jako nejlepší po výtvarné a technické stránce i z hlediska výstižnosti námětu; na doporučení obou poradců postoupil do III. kola také návrh akademické sochařky Majky Wichnerové, který za komplexní vyjádření Gerstnerovy profesionální osobnosti získal mimořádnou odměnu. První cenu a doporučení k realizaci přiznala komise jednomyslně návrhu pana Vojtěcha Dostála DiS za vynikající portrét, který kromě Gerstnerovy podoby a charakteru velmi dobře vystihuje i dobu, v níž žil a působil, dále za jedinečnou kompozici písma i jeho typ a ztvárnění, za perfektní soulad obou stran, originální řešení technických prvků aversu a za celkovou čistotu provedení. Třetí zvýšenou cenu komise shodně přiznala návrhu slečny Emöke Szilvy za velmi dobré a zajímavé zpracování portrétu a návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby za originální pojetí a výstižnou stylizaci portrétu a za celkovou kompozici rubové strany. Druhá cena udělena nebyla. Oba odborní poradci se s tímto názorem ztotožnili; u vítězného návrhu ocenili především výstižnost obou námětů. Zástupce mincovny uvedl, že všechny oceněné návrhy lze z technického hlediska doporučit bez úprav k realizaci.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada doporučení komise na realizaci návrhu Vojtěcha Dostála schválila. Emise pamětní mince se předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2006.
Karta mince 250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice
Karta mince 250. výročí narození F.J.Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 760 Kč vč. DPH, ihned in_stock 760CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík