0

200. výročí založení Akademie výtvarných umění

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz22-pmpcz22-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1999
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.4 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:300020000 ks
Raženo:290017000 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:Lukáš Rudolf
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
200. výročí založení Akademie výtvarných umění
Další náhledy:    
200. výročí založení Akademie výtvarných umění 200. výročí založení Akademie výtvarných umění
200. výročí založení Akademie výtvarných umění
Další náhledy:    
200. výročí založení Akademie výtvarných umění 200. výročí založení Akademie výtvarných umění

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Při příležitosti 200. výročí založení Akademie výtvarných umění v Praze, která je nejstarší vysokou uměleckou školou na našem území, vydá Česká národní banka dne 1. září 1999 do oběhu stříbrnou pamětní 200 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší  hlavně v povrchové úpravě. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Dále se u obou kvalit liší hrana mince. U běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem " ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g * ".  Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Lícní stranu vyplňuje velký státní znak České republiky mírně posunutý k pravému okraji mince. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " je umístěn v neuzavřeném opisu. Označení nominální hodnoty "200 Kč" je umístěno ve dvou řádcích, z toho "200" nad prodlouženou horizontální čárou dělící státní znak a "Kč" pod čarou. Výtvarné zpracování státního znaku vytváří harmonický soulad s rubovou stranou mince . Ústřední obraz rubové strany byl inspirován obrazem Františka Kupky " Dvojbarevná fuga ". Název školy "AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ" je uveden v opisu. Počátek a konec názvu je oddělen linkou, na které jsou umístěny letopočty "1799 - 1999". Iniciála autora návrhu, Lukáše Rudolfa, "R" je umístěna vlevo od písmene "T" ve slově "VÝTVARNÝCH". Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad písmeny "R a E" ve slově "REPUBLIKA". 

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, předpokládaná barva karty je zlatožlutá. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince bude vydána společná karta.
Karta mince 200. výročí založení Akademie výtvarných umění
Karta mince 200. výročí založení Akademie výtvarných umění
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 530 Kč vč. DPH, ihned in_stock 530CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík