0

200. výročí narození P.J.Šafaříka

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz07-pmpcz07-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1995
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.25 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:200025000 ks
Raženo:200025000 ks
Mincovna:Bižuterie, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:Mgr. art. Petr Horák
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
200. výročí narození P.J.Šafaříka
Další náhledy:    
200. výročí narození P.J.Šafaříka 200. výročí narození P.J.Šafaříka
200. výročí narození P.J.Šafaříka
Další náhledy:    
200. výročí narození P.J.Šafaříka 200. výročí narození P.J.Šafaříka

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydala dne 26.dubna 1995 do oběhu stříbrnou pamětní 200 Kč minci k 200. výročí narození Pavla Josefa Šafaříka. Mince se vydávají při zachování stejného obrazu ve dvojím provedení ražby . V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Obě mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síle 2,25 mm. Obdobně jako u každé jiné ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. U hmotnosti se jedná o 0,13 g , u průměru je to 0,1 mm , v síle 0,l5 mm a v obsahu stříbra 0,5 % . Hrana mincí je u obou provedení rozdílná. U běžného je vroubkovaná, u mincí proof je hladká.

Popis stříbrné pamětní mince

Obrazové řešení je zcela nové, moderní. Na lícní straně dominuje stylizovaný velký státní znak České republiky. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v neuzavřeném opisu nad státním znakem. Ve dvou řádcích pod státním znakem je umístěno označení nominální hodnoty 200 Kč a ročník ražby 1995. Mezi písmenem "Č" ve slově Česká a drápy slezské orlice ve státním znaku České republiky je umístěna značka mincovny, která dvousetkorunu razila. Ústředním motivem rubové strany je stylizovaný portrét Pavla Josefa Šafaříka v netradičním řešení v tříčtvrtečním profilu. Razantní,expresivně emotivní modelace hlavy P.J. Šafaříka, ve fyziognomii inspirovaná dobovými vyobrazeními tohoto vědce a básníka, přesahuje dokumentaristicky popisné interpretování jeho zjevu a tak jej přibližuje představě našich současníků. Nad portrétem je v neuzavřeném opisu jméno " PAVEL JOSEF ŠAFAŘÍK " a pod portrétem je umístěn letopočet " 1795 - 1995 " rovněž v neuzavřeném kruhu. Autorem návrhu mince je magistr umění Petr Horák. Iniciály jeho jména "PH" jsou umístěny při pravé straně portrétu. Mince byla ražena v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v barvě tmavě béžové. Mince jsou zobrazeny stříbrně s plastickým reliéfem, provedení je technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině.
Karta mince 200. výročí narození P.J.Šafaříka
Karta mince 200. výročí narození P.J.Šafaříka
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 455 Kč vč. DPH, ihned in_stock 455CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík