0

200. výročí narození Jan Perner

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz102-pmpcz102-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 200,- Kč
Rok vydání:2015
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.25 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:106005500 ks
Raženo:106005500 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Neznámý autor
200. výročí narození Jan Perner
Další náhledy:    
200. výročí narození Jan Perner 200. výročí narození Jan Perner
200. výročí narození Jan Perner
Další náhledy:    
200. výročí narození Jan Perner 200. výročí narození Jan Perner

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 2. září 2015 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 200. výročí narození Jana Pernera. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,25 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince je motiv parní lokomotivy, nad kterou je nákres vlakové trati mezi Prahou a Olomoucí, kterou projektoval Jan Perner. Při horním okraji dvousetkoruny je text „SEVERNÍ STÁTNÍ DRÁHA“ v rámečku. Při spodním okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je nad názvem státu. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při pravém horním okraji dvousetkoruny za slovem „DRÁHA“. Na rubové straně dvousetkoruny je portrét Jana Pernera. Při levém okraji dvousetkoruny je text „JAN PERNER“ a při pravém okraji jsou letopočty „1815“ a „2015“. Texty i letopočty jsou na začátku a na konci ohraničeny tečkou. Nad límcem u portrétu jsou iniciály autora dvousetkoruny akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny spojenými písmeny „FZ“.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta šedé barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v únoru 2014 soutěž na pamětní stříbrnou minci k 200. výročí narození stavitele železnic Jana Pernera. O cenu se ucházelo 18 výtvarníků, kteří předložili celkem 32 soutěžních modelů. Vyhodnocení uskutečnila dne 22. dubna 2014 Komise pro posuzování návrhů na české peníze za přítomnosti odborného poradce Ing. Karla Zeithammera.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 18 sádrových modelů pro nepříliš zdařilé portréty Jana Pernera či pro nevhodně zvolený druh zobrazené lokomotivy, případně pro výtvarné nedostatky v provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 9 návrhů, které se vyznačovaly kvalitněji provedenými portréty a nápaditějšími kompozicemi.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, jejichž autoři vytvořili nejkvalitnější portréty Jana Pernera a nejlépe vystihli jeho přínos jako stavitele železnic. První cenu udělila komise návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů pro dokonalý soulad lícní a rubové strany a komplexní vyjádření významu Jana Pernera jako stavitele železničních drah. Druhou cenu získal návrh MgA. Martina Daška za výborně zpracovaný portrét a vyváženou kompozici. Třetí cenu obdržel návrh pana Luboše Charváta za obsáhlé vystižení činnosti Jana Pernera a kvalitní portrét. Další návrh pana Luboše Charváta a návrh akademického malíře Vladimíra Pavlici získaly ve třetím kolem mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 29. května 2014 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Emise mince je naplánována na 5. září 2015.
Karta mince 200. výročí narození Jan Perner
PROOF - Špičková kvalita: 550 Kč vč. DPH, ihned in_stock 550CZK
+
Maximální množství je 5 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock