0

200. výročí narození Františka Škroupa

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz30-pmpcz30-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2001
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:330017000 ks
Raženo:320013500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Harcuba
Rytecké úpravy:Martina Pechholdová
200. výročí narození Františka Škroupa
Další náhledy:    
200. výročí narození Františka Škroupa 200. výročí narození Františka Škroupa
200. výročí narození Františka Škroupa
Další náhledy:    
200. výročí narození Františka Škroupa 200. výročí narození Františka Škroupa

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 30. května 2001 do oběhu stříbrnou 200 Kč minci k 200. výročí narození Františka Škroupa. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší hlavně v povrchové úpravě. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Dále se u obou kvalit liší hrana mince. U běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,30 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně je umístěn velký státní znak. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " je v neuzavřeném opisu zprava do leva při obvodu mince. Označení nominální hodnoty "200 Kč" je umístěno pod státním znakem, označení "Kč" je položeno kolmo vedle druhé "0" číslovky "200". Ústřední obraz rubové strany vytváří netradiční portrét Františka Škroupa. Vpravo vedle portrétu je faksimile Škroupova podpisu. Jméno "Škroup" je zasazeno do linek notové osnovy. Pod ním ve dvou řádcích jsou letopočty "1801" a "2001". Při levém okraji mince nad notovou osnovou je umístěno písmeno "H", což je iniciála autora návrhu, akademického sochaře Jiřího Harcuby. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad písmeny "E" a "P" ve slově "REPUBLIKA".

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. Barva karty je skořicově hnědá. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní mince byla v březnu 2000 vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěže s uzávěrkou 23. července 2000. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a odborného časopisu Asociace umělců medailérů. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložená podání dne 12. července 2000 za přítomnosti odborné poradkyně PhDr. Markéty Kabelkové, pracovnice Muzea české hudby v Praze.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže bylo předloženo 15 podání, což představuje 15 modelů lícních stran a 17 modelů rubových stran. Komise po zprávě sekretářky Komise k předloženým návrhům a po seznámení s jednotlivými návrhy konstatovala, že při jejich malém počtu jsou všechny kvalitně profesionálně vypracovány a vyhovují podmínkám soutěže. Tento fakt se odrazil na skutečnosti, že v I. kole nebyl vyřazen žádný návrh. Ve II. kole bylo uplatněno hledisko věrnosti podoby Škroupa, které podle vyjádření odborné poradkyně PhDr. Kabelkové, někteří výtvarníci zcela nezvládli. Sedm návrhů získalo odměnu a pět návrhů zvýšenou odměnu za výrazně kvalitnější a originálnější zpracování zadaného tématu.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do III. kola postoupily dva technicky realizovatelné návrhy. Nejvyšší hodnocení Komise, za podpory odborné poradkyně PhDr. Kabelkové, získal návrh akad. sochaře Jiřího Harcuby pro výtvarnou zkratku netradičního pojetí portrétu a citlivé zakomponování notové osnovy se stylizací Škroupova podpisu. Autor byl jedním z mála , kdo kromě portrétu použil i motiv přibližující Škroupovo profesní zaměření. Komise však vyjádřila drobné připomínky k lícní i rubové straně. Vzhledem k nutným úpravám byla I. cena snížena. II. cena udělena nebyla a III. cenu obdržel návrh pana Jaroslava Bejvla pro dobře vystiženou podobu Škroupa. Celkový dojem z návrhu mince částečně znepříjemňuje skutečnost, že se autor nedokázal vymanit z tradičního pojetí portrétní mince.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Po schválení vítězného návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá v květnu 2001.
Karta mince 200. výročí narození Františka Škroupa
Karta mince 200. výročí narození Františka Škroupa
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 460 Kč vč. DPH, ihned in_stock 460CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík