0

150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz64-pmpcz64-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2008
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.2 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:150009600 ks
Raženo:150009600 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Jan Smrž
Rytecké úpravy:Neznámý autor
150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie
Další náhledy:    
150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie 150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie
150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie
Další náhledy:    
150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie 150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 28. května 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 150. výročí narození Viktora Ponrepa. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazen promítací přístroj, ze kterého vycházejí stylizované paprsky světla. Mezi nimi je umístěn secesně stylizovaným písmem název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka České mincovny je umístěna při spodním okraji dvousetkoruny mezi nohami stojanu promítacího přístroje. Na rubové straně dvousetkoruny jsou symbolické znaky Viktora Ponrepa – klobouk a knír. Při levém a pravém okraji dvousetkouny je neuzavřený opis „VIKTOR PONREPO“ a při jejím spodním okraji jsou letopočty „1858-2008“. Autorem návrhu dvousetkoruny je pan Jan Smrž. Jeho iniciály tvořené spojenými písmeny „JS“ jsou umístěny při levém okraji dvousetkoruny u písmene „O“ ve jménu „VIKTOR“ mezi tímto písmenem a kloboukem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu růžové barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné mince k 150. výročí narození Viktora Ponrepa byla vyhlášena v únoru 2007 celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 4. května 2007. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže na pamětní stříbrnou minci bylo předloženo celkem 32 sádrových modelů od 26 výtvarníků. Hodnocení předložených návrhů provedla Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 15. května 2007 v České národní bance. Odborných poradcem byl Mgr. Václav Kofroň z Národního filmového archivu. Komise hodnotila sádrové modely v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 17 návrhů z důvodu nedostatečně zvládnuté podoby Viktora Ponrepa, pro výtvarné nebo technické nedostatky, případně pro chudou kompozici. Ve druhém kole bylo oceněno 10 sádrových modelů, jejichž autoři lépe zvládli podobu portrétu a které byly výtvarně i technicky na vyšší úrovni.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za výtvarně nejzdařilejší a tematicky nejvýstižnější. Komise rozhodla neudělit první cenu a místo ní ocenila dva návrhy druhými zvýšenými cenami. První z nich získal návrh pana Vojtěcha Dostála, DiS. za velmi kvalitní vyřešení mincovní plochy a krásně komponované písmo. Návrh pana Vojtěcha Dostála, DiS. zároveň obdržel doporučení k realizaci. Druhou zvýšenou druhou cenu obdržel návrh pana Josefa Oplištila, u kterého komise ocenila vynikající portrét, velmi dobře zvládnutý reliéf a zajímavé řešení mincovní plochy. Třetí cena byla udělena návrhu pana Jana Smrže za velmi dobré vystižení ducha doby v moderním pojetí. Zbývající dva návrhy obdržely mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 7. června 2007 s názorem komise neztotožnila a za vhodnější považovala realizaci mince podle návrhu pana Jana Smrže. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2008.
Karta mince 150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie
Karta mince 150. výročí narození Viktora Ponrepa, průkopníka kinematografie
PROOF - Špičková kvalita: 599 Kč vč. DPH, ihned in_stock 599CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock