0

100. Vznik Československé národní rady

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz105-pmpcz105-o
Hodnota:500 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 500,- Kč
Rok vydání:2016
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:40 mm
Tloušťka:0 mm
Váha:25 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:86004800 ks
Raženo:86004800 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:MgA. Josef Šafařík
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. Vznik Československé národní rady
Další náhledy:    
100. Vznik Československé národní rady 100. Vznik Československé národní rady
100. Vznik Československé národní rady
Další náhledy:    
100. Vznik Československé národní rady 100. Vznik Československé národní rady

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 10. února 2016 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu ke 100. výročí založení Československé národní rady. Pětisetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 25 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 40 mm, hmotnost 25 g a síla je 2,75 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,50 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince je rozkvétající lipová ratolest, kterou překrývá český prapor, v jehož listu je položen český lev, doprovázený na horním a dolním okraji praporu textem „SVOBODNÝ JE TEN NÁROD, KTERÝ NENÍ PODŘÍZENÝ MOCI JINÉHO NÁRODA“. Po obvodu pětisetkoruny je v opisu text „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“. Název státu je od nominální hodnoty oddělen na začátku tečkou a na konci značkou České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“. Na rubové straně pětisetkoruny jsou prapory Slovenska a Čech překryty rakousko-uherským orlem. V popředí je prapor Československé národní rady stylizovaný do tvaru meče. Po obvodu mince je v opisu text „ČESKOSLOVENSKÁ NÁRODNÍ RADA“ a pod vyobrazením meče jsou letopočty „1916“ a „2016“. Text je od letopočtů oddělen ze začátku tečkou a na konci iniciály autora MgA. Josefa Šafaříka, DiS., Ph.D, které jsou tvořené písmeny „JS“

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta smetanové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vypsala v listopadu 2014 ceny za předložení uměleckého návrhu mince, která bude vydána ke 100. výročí založení Československé národní rady, s uzávěrkou dne 16. ledna 2015. Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 18 výtvarníků, kteří předložili 29 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 27. ledna 2015. Odbornou poradkyní byla PhDr. Pavla Vošahlíková z Historického ústavu Akademie věd.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 18 výtvarníků, kteří předložili 29 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 27. ledna 2015. Odbornou poradkyní byla PhDr. Pavla Vošahlíková z Historického ústavu Akademie věd.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 12 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky či věcnými chybami ve ztvárnění tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 11 návrhů, které byly z výtvarného hlediska přesvědčivější. Do třetího kola postoupily návrhy pana Asamata Baltaeva, MgA. Terezy Eisnerové, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, Mgr. art. Miroslava Hrice, Art.D., slečny Anety Juklíčkové a MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D., které podle názoru komise výtvarně nejvýstižněji zachytily zadané téma. Komise však zároveň konstatovala, že bez úprav nelze ani jeden z návrhů doporučit k realizaci. Rozhodla proto o vypsání užší soutěže pro autory těchto návrhů s uzávěrkou dne 23. února 2015. Předložené návrhy měly být buď upraveny podle připomínek komise, nebo měli autoři možnost předložit návrhy zcela nové. Všichni autoři, jejichž návrhy postoupily do užší soutěže, splnili stanovené podmínky a včas odevzdali upravené návrhy. Komise pro posuzování návrhů na české peníze na svém jednání dne 24. února 2015 označila jako nejzdařilejší návrh MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. Ocenila především dokonalý soulad lícní a rubové strany, výstižné vyjádření blížícího se rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa na jejich státních symbolech a výtečně vyplněnou mincovní plochu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 9. dubna 2015 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D.
Karta mince 100. Vznik Československé národní rady
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock