0

100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz23-pmpcz23-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1999
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.2 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:320020000 ks
Raženo:320018500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Harcuba
Rytecké úpravy:Ivan Eyman
100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně
Další náhledy:    
100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně 100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně
100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně
Další náhledy:    
100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně 100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 16. září 1999 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou 200 Kč minci ke 100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně. Brno se tak stalo druhým střediskem vědeckého života v Zemích koruny české. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky a drobné plastiky. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem " ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 +*13 g * ". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Ústřední obraz lícní strany mince vytváří velký státní znak České republiky bez štítu mírně posunutý k levému hornímu okraji mince. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " vytváří nápis ze dvou stran rámující státní znak. Slovo " REPUBLIKA " je horizontálně položeno pod státním znakem přes celou šířku mincovního pole. Slovo " ČESKÁ " vertikálně po levé straně státního znaku nad písmenem "E" ve slově " REPUBLIKA ". Označení nominální hodnoty mince "200 Kč" je umístěno ve dvou řádcích pod státním znakem. Rubová strana mince je vytvořena z písmen , textu a letopočtů v konstruktivistickém stylu. Velká písmena " VUT ", částečně se překrývající, vytvářejí levou horní čtvrtinu mincovního obrazu. V levé dolní čtvrtině je umístěn ve dvou řádcích nápis "VYSOKÉ UČENÍ" a pod ním letopočty "1899 - 1999". Ve vertikální poloze je ve dvou řádcích v  pravé části mincovního obrazu umístěn text nápisu " TECHNICKÉ V BRNĚ". Obě strany mince jsou doplněny o linky evokující architektonické prvky, jako jeden z učebních oborů školy. Autorem návrhu pamětní mince je akademický sochař Jiří Harcuba. Iniciála jeho jména "H" je umístěna u pravého okraje mince pod poslední číslicí "9" v letopočtu "1899". Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince v pravo pod písmenem "E".

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v předpokládané lila barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je společná karta.
Karta mince 100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně
Karta mince 100. výročí založení Vysokého učení technického v Brně
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 550 Kč vč. DPH, ihned in_stock 550CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík