0

100. výročí Založení československých legií

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz96-pmpcz96-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 200,- Kč
Rok vydání:2014
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.35 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:117006000 ks
Raženo:117006000 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Luboš Charvát
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí Založení československých legií
Další náhledy:    
100. výročí Založení československých legií 100. výročí Založení československých legií
100. výročí Založení československých legií
Další náhledy:    
100. výročí Založení československých legií 100. výročí Založení československých legií
  

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 6. srpna 2014 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí založení československých legií. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,35 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince se nachází prapor se znakem československých legií používaným v jejich náborových střediscích. Pod vyobrazením praporu je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Při levém a spodním okraji mince je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Minci razila Česká mincovna, její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je nalevo od vyobrazení praporu. Na rubu mince jsou vyobrazeny postavy čtyř legionářů – vlevo je ruský legionář, vpředu francouzský, za ním italský a vzadu srbský legionář. Při levém, spodním a pravém okraji mince je text „VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ“. Pod vyobrazením francouzského legionáře jsou letopočty „1914 ▫ 2014“. Autorem mince je Luboš Charvát. Jeho iniciály, které jsou tvořené propojenými písmeny „LCH“, jsou při pravém okraji mince pod vyobrazením bodáku pušky.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta zelené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v lednu 2013 veřejnou soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí založení československých legií. Do soutěže bylo předloženo celkem 32 návrhů, které byly dílem 21 výtvarníků. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 26. února 2013 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Jako odborní poradci byli přítomni kpt. Mgr. Josef Turek a pan Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 22 sádrových modelů. Důvodem byly především technické nedostatky v modelaci, nepříliš nápadité zpracování zadaného tématu, případně autoři příliš akcentovali motiv vzniku samostatného Československa a tím se odchýlili od tématu vzniku legií. Ve druhém kole bylo oceněno 7 návrhů, které byly podle názoru komise na vyšší výtvarné úrovni a tematicky výstižnější.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které nejnápaditěji ztvárňovaly zadané téma. První cenu získal návrh pana Luboše Charváta za velmi kvalitní vyplnění obou stran návrhu a zobrazení všech složek legií včetně srbských dobrovolníků, což autor učinil jako jediný ze zúčastněných výtvarníků. Druhou cenu komise udělila návrhu MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. za vtipné využití náborového plakátu do legií od Vojtěcha Preissiga. Oproti návrhu oceněnému první cenou je však tento sádrový model méně přehledný. Návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové komise udělila ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada na svém jednání dne 7. března 2013 potvrdila rozhodnutí odborné komise a schválila realizaci mince podle návrhu pana Luboše Charváta. Emise mince je naplánována na srpen 2014.
Karta mince 100. výročí Založení československých legií
PROOF - Špičková kvalita: 695 Kč vč. DPH, ihned in_stock 695CZK
+
Maximální množství je 2 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock