0

100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz66-pmpcz66-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2008
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.515 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:1510010600 ks
Raženo:1510010300 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje
Další náhledy:    
100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje
100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje
Další náhledy:    
100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 20. srpna 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,5 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně je zobrazena postava hokejisty. Při levém a horním okraji dvousetkoruny je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Při spodním okraji dvousetkoruy je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka mincovny, která dvousetkorunu razila, se nachází při levém okraji dvousetkoruny vedle brusle hokejisty. Na rubové straně dvousetkoruny je vyobrazen pohár mistrů světa v ledním hokeji, jehož součástí je i opis „ČESKÝ SVAZ LEDNÍHO HOKEJE“. Pod pohárem mistrů světa jsou letopočty „1908 – 2008“. Nad letopočtem „1908“ jsou umístěny iniciály autora dvousetkoruny, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny spojenými písmeny „FZ“.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bílé barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v září 2007 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince ke 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 9. listopadu 2007. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V soutěži na pamětní stříbrnou minci bylo předloženo 25 sádrových modelů, které byly dílem 20 výtvarníků. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 20. listopadu 2007 v České národní bance. Za odbornou správnost předložených návrhů odpovídali dva odborní poradci – bývalý hokejový reprezentant a zároveň bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje pan Karel Gut a Ing. Mojmír Šatava z Českého svazu ledního hokeje. Z důvodu nesprávného textu na minci a chybějících dat vztahujících se k tématu byl před začátkem hodnocení vyřazen jeden návrh pro nesplnění soutěžních podmínek. Zbývající sádrové modely byly hodnoceny ve třech soutěžních kolech. V prvním kole bylo vyřazeno 16 návrhů, které méně vystihovaly zadané téma, případně se podle názoru komise vyznačovaly závažnými výtvarnými nebo technickými nedostatky v kompozici, modelaci či písmu. Ve druhém kole získalo odměnu 5 návrhů, které lépe vystihovaly zadání a výtvarným pojetím i modelací byly na vyšší úrovni. Návrhy Mgr. Petra Horáka a akademického sochaře Josefa Uprky, u kterých komise konstatovala výrazně vyšší výtvarnou úroveň než u ostatních návrhů, získaly odměnu zvýšenou.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupil pouze návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, kterému komise udělila první cenu a zároveň doporučení k realizaci. Komise ocenila zejména stylovou jednotu obou stran, vhodně zvolené moderní výtvarné prostředky, kultivované písmo, plné vystižení zadaného tématu a výborně zpracované dynamické zobrazení hokejisty na lícní straně návrhu. Rozhodnutí komise podpořili také oba odborní poradci. Ti ve svém vyjádření konstatovali, že vítězný návrh je výstižný, zejména proto, že zobrazuje všechny atributy zadaného tématu - postavu hokejisty, logo Českého svazu ledního hokeje i stylizovanou vítěznou trofej mistrů světa, do níž logo hokejového svazu zakomponováno.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 6. prosince vyjádřila souhlas s rozhodnutím komise a schválila realizaci dvousetkoruny podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2008.
Karta mince 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje
Karta mince 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje
PROOF - Špičková kvalita: 430 Kč vč. DPH, ihned in_stock 430CZK
+
Maximální množství je 5 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock