0

100. výročí založení Českého fotbalového svazu

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz31-pmpcz31-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2001
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:400019000 ks
Raženo:390014500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Milena Blašková
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
100. výročí založení Českého fotbalového svazu
Další náhledy:    
100. výročí založení Českého fotbalového svazu 100. výročí založení Českého fotbalového svazu
100. výročí založení Českého fotbalového svazu
Další náhledy:    
100. výročí založení Českého fotbalového svazu 100. výročí založení Českého fotbalového svazu

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydává dne 5. září 2001 do oběhu stříbrnou 200 Kč minci ke 100. výročí založení Českého fotbalového svazu. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší hlavně v povrchové úpravě. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Dále se u obou kvalit liší hrana mince. U běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,30 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně je umístěna umělecká kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " je v neuzavřeném opisu při spodním okraji mince. Označení nominální hodnoty "200 Kč" je umístěno pod heraldickými zvířaty . Ústřední obraz rubové strany vytváří soudobý fotbalový míč, na kterém je posazen český lev v podobě, v níž byl ztvárněn na prvním znaku Českého fotbalového svazu. Vlevo od míče jsou nad sebou umístěny letopočty "1901" a "2001". Pod nimi jsou umístěn spojená písmena "MB" - iniciály jména autorky návrhu, akademické sochařky Mileny Blaškové. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad písmeny "E" a "P" ve slově "REPUBLIKA".

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. Barva karty je zelená. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní mince byla v červnu 2000 vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěže s uzávěrkou 17. listopadu 2000. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a odborného časopisu Asociace umělců medailérů. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložená podání dne 29. listopadu 2000 za přítomnosti odborného poradce Ing. Jaroslava Koláře, zástupce Českého fotbalového svazu. Do soutěže bylo předloženo 19 podání, tj. 19 lícních a 22 rubových stran. Komise konstatovala, že zpracování sportovního námětu v drobné plastice je pro výtvarníky obtížné vzhledem k odlišnému zaměření jejich vlastní profese a s tím související mentalitou. V I. kole bylo pro nižší výtvarnou úroveň nebo příliš volné až zavádějící vyjádření námětu vyřazeno 12 návrhů. Ve II. kole zůstalo 6 návrhů, u kterých komise ocenila obsahovou i výtvarnou výstižnost zadání. Tyto návrhy svým pojetím konvenovaly i názoru odborného poradce.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do III. kola postoupil na základě zcela jednomyslného názoru členů Komise a odborného poradce návrh akademické sochařky Mileny Blaškové pro nenásilné propojení českého lva z původního znaku Českého fotbalového svazu s moderním fotbalovým míčem. II. a III. cena udělena nebyla.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Na základě schválení vítězného návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá v září 2001.
Karta mince 100. výročí založení Českého fotbalového svazu
Karta mince 100. výročí založení Českého fotbalového svazu
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock