0

100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz49-pmpcz49-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2005
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.4 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:1100014000 ks
Raženo:1080013300 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. sochař Zbyněk Fojtů
Rytecké úpravy:Ivan Eyman
100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi
Další náhledy:    
100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi
100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi
Další náhledy:    
100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 18. května vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince, kterou razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,4 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole logo továrny Laurin & Klement, které je současně ochrannou známkou společnosti ŠKODA AUTO a. s. a na minci byla použita s jejím svolením. Při horním okraji mince je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA" ohraničený tečkami, při spodním okraji je rovněž v opisu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč", taktéž ohraničené tečkami. Uprostřed při pravém okraji dvousetkoruny je značka mincovny. Hlavním motivem rubové strany mince je vyobrazení jednoho ze dvou prvních osobních automobilů Voiturette A vyrobených v Mladé Boleslavi v roce 1905. Při horním okraji jsou letopočty "1905-2005", při levém, spodním a částí pravého okraje je v opisu text "PRVNÍ AUTOMOBIL L&K Z MLADÉ BOLESLAVI". Letopočty i text jsou ohraničeny tečkami. Autorem výtvarného návrhu dvousetkoruny je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho autorská značka je umístěna při pravém okraji mince nad blatníkem automobilu.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bílé barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text v černé a tmavozelené barvě je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné 200 Kč ke 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi byla vyhlášena celostátní neomezena anonymní soutěž v březnu 2004 s uzávěrkou 18. června 2004. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže na pamětní stříbrnou minci bylo předloženo 37 návrhů, z toho čtyři s alternativní lícní a jeden s alternativní rubovou stranou. Hodnocení proběhlo 29. června 2004. Odborným poradcem byl Dipl. ing. Dr. Karel Zeithammer z Národního technického muzea. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila jednotlivá podání v rámci tří soutěžních kol. V I. kole byly pro nedostatky v technickém a výtvarném řešení, popř. i menší výstižnost tématu vyřazeno 22 návrhů. Ve II. kole získalo odměnu 10 návrhů, které byly výtvarně i technicky na vyšší úrovni a tematicky výstižnější.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do III. kola postoupilo pět návrhů, které byly komisí posouzeny jako výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižnější co do podoby automobilu i vystižení dobové atmosféry. Komise konstatovala, že výtvarně byly všechny tyto návrhy v podstatě na stejné úrovni. Rozhodující pro udělení cen byla vyváženost výtvarného i technického pojetí obou stran návrhu. Podle tohoto kriteria komise udělila dvěma návrhům mimořádné odměny. Dva návrhy získaly sníženou druhou cenu. Návrh pana Luboše Charváta komise ocenila za nápadité a nekonvenční výtvarné a kompoziční pojetí, které se zcela vymykalo jinak velmi podobným ostatním návrhům s tím, že méně výrazné je vystižení doby. Návrh pana Miroslava Schovance získal cenu za elegantní pojetí kompozice a perfektní modelaci obou stran; odborný poradce však konstatoval drobné nedostatky v  technických detailech automobilu. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za vyváženost aversu a reversu a perfektní vystižení významné technické památky i ducha doby, ve které automobil vznikl. Návrh měl dvě varianty aversu, pro první cenu z nich komise vybrala variantu s logem továrny Laurin a Klement. Odborný poradce tento závěr plně podpořil.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Na základě schválení návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí  roku 2005.
Karta mince 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi
Karta mince 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock