0

100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz62-pmpcz62-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2008
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:160009600 ks
Raženo:160009600 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Vojtěch Dostál DiS
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky
Další náhledy:    
100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky 100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky
100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky
Další náhledy:    
100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky 100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 5. března 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí úmrtí architekta a mecenáše Josefa Hlávky. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazeno průčelí zemské porodnice v Praze a nad ním je ptačí křídlo jako symbol rozletu a ochrany. Název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ je při horním a pravém okraji dvousetkoruny. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je při levém okraji dvousetkoruny. Značka České mincovny je také při levém okraji dvousekoruny. Hlavním motivem rubové strany je portrét Josefa Hlávky. Při levém okraji dvousetkoruny je neuzavřený opis „JOSEF HLÁVKA“ a při pravém okraji dvousetkoruny jsou letopočty „1908-2008“. Autorem návrhu dvousetkoruny je pan Vojtěch Dostál, DiS. Jeho iniciála tvořená obráceným písmenem „D“ je umístěna při pravém okraji dvousetkoruny.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu cihlové barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné mince ke 100. výročí úmrtí Josefa Hlávky byla vyhlášena v listopadu 2006 celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 2. března 2007. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Soutěže na pamětní stříbrnou minci se zúčastnilo 33 výtvarníků, kteří předložili celkem 41 sádrových modelů mince. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 13. března 2007 v České národní bance za přítomnosti odborného poradce Ing. arch. Jiřího Vovsa z nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Komise hodnotila sádrové modely v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 19 návrhů, zejména pro nevýstižnost podoby Josefa Hlávky a pro výtvarné nebo technické nedostatky jako je modelace či písmo, případně pro chudou kompozici. Ve druhém kole bylo oceněno 16 návrhů, které byly výtvarně i technicky zdařilejší a jejichž autoři lépe zvládli podobu portrétu.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které byly výtvarně na nejvyšší úrovni a nejlépe odpovídaly zadání. První místo a doporučení k realizaci přisoudila komise návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. za čisté provedení, velmi živou modelaci portrétu, vynikající kompozici a soulad stran a za zajímavou symboliku na lícní straně. Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby, u kterého komise ocenila kompoziční jednotu, citlivou volbu písma a výrazný portrét s použitím faksimile podpisu Josefa Hlávky. Třetí cena byla udělena kombinaci lícní strany akademického sochaře Zbyňka Fojtů a rubové strany pana Jaroslava Bejvla. Komise u kombinace těchto návrhů vyzdvihla výstižnou podobu portrétu, zdařilou kompozici a výběr písma, vhodně ztvárněnou myšlenku Hlávkovy nadační činnosti a sochařsky výborně zvládnutý reliéf. Zbývající návrhy obdržely mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada se na svém zasedání dne 5. dubna 2007 ztotožnila s názorem komise a schválila realizaci mince podle návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. Emise mince se předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2008.
Karta mince 100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky
Karta mince 100. výročí úmrtí stavitele a mecenáše Josefa Hlávky
PROOF - Špičková kvalita: 495 Kč vč. DPH, ihned in_stock 495CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock