0

100. výročí narození Tomáš Baťa ml.

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz97-pmpcz97-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 200,- Kč
Rok vydání:2014
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:121005800 ks
Raženo:121005800 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Vojtěch Dostál DiS
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí narození Tomáš Baťa ml.
Další náhledy:    
100. výročí narození Tomáš Baťa ml. 100. výročí narození Tomáš Baťa ml.
100. výročí narození Tomáš Baťa ml.
Další náhledy:    
100. výročí narození Tomáš Baťa ml. 100. výročí narození Tomáš Baťa ml.
  

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 3. září 2014 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí narození podnikatele Tomáše Bati mladšího. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince se dámská lodička, nad kterou je logo společnosti „Baťa“. Pod vyobrazením dámské lodičky je vyobrazení části zeměkoule. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je nad vyobrazením části zeměkoule. Při levém a horním okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je nalevo od vyobrazení části zeměkoule.. Na rubu mince je portrét Tomáše Bati mladšího. Při levém okraji dvousetkoruny je text „TOMÁŠ BAŤA MLADŠÍ“. Vpravo od portrétu jsou letopočty „1914“ a „2014“. Autorem mince je Vojtěch Dostál, DiS. Jeho iniciála, která je tvořena obráceným písmenem „D“, je vpravo od límečku na portrétu.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta hnědé barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v květnu 2013 soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunovou minci ke 100. výročí narození podnikatele Tomáše Bati mladšího. Soutěže se zúčastnilo 19 výtvarníků, kteří předložili celkem 28 návrhů mince. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 25. června 2013 Komise pro posuzování návrhů na české peníze za přítomnosti odborného poradce Ing. Pavla Veleva z Nadace Tomáše Bati.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 19 návrhů, a to zejména z důvodu nezdařilého vystižení podoby Tomáše Bati mladšího, zobrazení motivů neodpovídajících době působení Tomáše Bati mladšího ve firmě Baťa či pro nedostatky v kompozici návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 5 sádrových modelů, které se vyznačovaly kvalitněji provedenými portréty.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupily 4 návrhy, jejichž autoři nejlépe vystihli podobu Tomáše Bati mladšího. První cenu komise udělila návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. za vyváženou kompozici lícní a rubové strany návrhu, nejlépe zpracovaný portrét, který vyzařuje energii Tomáše Bati mladšího a kvalitní kompozici lícní strany návrhu, která evokuje marketingový styl firmy Baťa. O udělení druhé ceny komise nerozhodla a naopak udělila tři třetí ceny. Dvě z nich získaly návrhy MgA. Martina Daška za výstižně pojaté portréty. Třetí ocenění získal návrh pana Jaroslava Bejvla, který zdařile vystihl expanzi firmy Baťa, ke které došlo za působení Tomáše Bati mladšího.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 18. července 2013 podpořila rozhodnutí odborné komise a vyjádřila souhlas s realizací návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. Emise mince je naplánována na 3. září 2014.
Karta mince 100. výročí narození Tomáš Baťa ml.
PROOF - Špičková kvalita: 575 Kč vč. DPH, ihned in_stock 575CZK
+
Maximální množství je 3 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock