0

100. výročí narození Ondřeje Sekory

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz24-pmpcz24-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1999
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.3 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:320020000 ks
Raženo:270016000 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:Jaroslav Bejvl
Rytecké úpravy:Lubomír Lietava
100. výročí narození Ondřeje Sekory
Další náhledy:    
100. výročí narození Ondřeje Sekory 100. výročí narození Ondřeje Sekory
100. výročí narození Ondřeje Sekory
Další náhledy:    
100. výročí narození Ondřeje Sekory 100. výročí narození Ondřeje Sekory

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 22. září 1999 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou 200 Kč minci ke 100. výročí narození Ondřeje Sekory, význačného spisovatele, novináře, grafika, ale především ilustrátora dětských knih a autora oblíbené postavičky Ferdy Mravence. Málo známá je skutečnost, že napsal a nakreslil první česká pravidla ragby a také trénoval první české mužstvo. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky a drobné plastiky. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem " ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *". Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Lícní stranu mince vytváří velký státní znak České republiky mírně posunutý k hornímu okraji mince. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v nápisu ve dvou řádcích pod státním znakem. Nominální hodnota mince "200 Kč" je umístěna v jednom řádku pod označením státu. V levo před číslicí "2" je umístěn drobný lipový lístek. Rubové straně mince dominuje postavička Ferdy Mravence s kyticí květů. V levé spodní čtvrtině je ve čtyřech řádcích umístěn nápis a letopočty " ONDŘEJ SEKORA a 1899 a 1999" Autorem návrhu pamětní mince je pan Jaroslav Bejvl. Iniciály jeho jména "JB" by měly být umístěny pod trsem trávy u spodního okraje mince. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka by měla být umístěna na lícní straně mince uprostřed nad státním znakem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v červené barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je společná karta.
Karta mince 100. výročí narození Ondřeje Sekory
Karta mince 100. výročí narození Ondřeje Sekory
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock