0

100. výročí narození Karla Svolinského

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz10-pmpcz10-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1996
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.4 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:200024500 ks
Raženo:200024500 ks
Mincovna:Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Vladimír Oppl
Rytecké úpravy:Zbyněk Vrkoslav
100. výročí narození Karla Svolinského
Další náhledy:    
100. výročí narození Karla Svolinského 100. výročí narození Karla Svolinského
100. výročí narození Karla Svolinského
Další náhledy:    
100. výročí narození Karla Svolinského 100. výročí narození Karla Svolinského

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 10. ledna 1996 vydává do oběhu Česká národní banka stříbrnou pamětní minci k 100. výročí narození Karla Svolinského, českého malíře a grafika. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof. Mince proof kvality se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a l00 dílů mědi.Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,4 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. V hmotnosti to je 0,13 g, v průměru 0,1 mm, v síle 0,1 mm a v obsahu stříbra 0,5 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Dominantou lícní strany je velký státní znak České republiky umístěný při horním okraji mince . Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v neuzavřeném opisu při dolním okraji mince v náznaku náhrdelníku, vytvořeném z drobných kvítků, který se v horní části dotýká po obou stranách státního znaku. Nominální hodnota mince 200 Kč je umístěna ve dvou řádcích pod státním znakem. Ústředním motivem rubové strany je příznačná kytice polních a lučních květů ve váze s lidovým motivem. Motiv je ztvárněn podle kresby Karla Svolinského na 20 Kčs bankovce z roku 1949. V neuzavřeném opisu při spodním okraji mince je uvedeno jméno "KAREL SVOLINSKÝ" a letopočty "1896 -1996". Jméno malíře a grafika je rozděleno vyobrazením vázy. Autorem návrhu pamětní mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Iniciály jeho jména "VO" jsou umístěny vpravo od hrdla vázy. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad státním znakem.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu ve světle růžové barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.Všem, kdo si koupí pamětní minci a tím získají i katalogovou kartu se omlouváme, že se nedopatřením v předvánočním shonu dostalo na kartu jiné datum vydání mince.
Karta mince 100. výročí narození Karla Svolinského
Karta mince 100. výročí narození Karla Svolinského
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock