0

100. výročí narození Josef Kainar

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz111-pmpcz111-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 200,- Kč
Rok vydání:2017
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:31 mm
Tloušťka:0 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:102005500 ks
Raženo:102005500 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Vojtěch Dostál DiS
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí narození Josef Kainar
Další náhledy:    
100. výročí narození Josef Kainar 100. výročí narození Josef Kainar
100. výročí narození Josef Kainar
Další náhledy:    
100. výročí narození Josef Kainar 100. výročí narození Josef Kainar

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 14. června 2017 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí narození Josefa Kainara. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,25 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je ve spodní části zobrazena otevřená kniha, nad kterou se vznáší ve čtyřech řádcích rozvlněný text „STŘÍHALI DOHOLA MALÉHO CHLAPEČKA KADEŘE PADALY K ZEMI A ZMÍRALY“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ a názvem státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ je umístěno v horní polovině mince. Mincovní pole nad knihou je dále vyplněno vznášejícími se plastickými prvky, které dotvářejí celkovou výtvarnou kompozici mince. Značka České mincovny tvořená písmeny „Č“ a „M“ je umístěna při spodním okraji mince. Na rubové straně dvousetkoruny je ztvárněn portrét Josefa Kainara. Při horním okraji mince jsou umístěny letopočty „1917 - 2017“, pod kterými se nachází text „JOSEF KAINAR“. Iniciála autora mince Vojtěcha Dostála, DiS., která je tvořena obráceným písmenem „D“, je umístěna při pravém spodním okraji dvousetkoruny.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta světle modré barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vypsala v srpnu 2016 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 100. výročí narození Josefa Kainara, s uzávěrkou dne 16. září 2016. Vypsání ceny se zúčastnilo 13 výtvarníků, kteří předložili celkem 23 sádrových modelů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 27. září 2016. Odborným poradcem byl prof. PhDr. Pavel Janoušek, CSc., z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 11 návrhů, a to především z důvodu nezdařilého vystižení Josefa Kainara, případně pro technické nedostatky ve výtvarném provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 8 návrhů, které byly zdařilejší ve ztvárnění portrétu.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupily čtyři návrhy, které se vyznačovaly nejlépe provedenými portréty a nejkvalitnějším výtvarným zpracováním. První cenu získal návrh pana Vojtěcha Dostála, DiS., za velmi kvalitní ztvárnění portrétu Josefa Kainara a za výjimečný soulad lícní a rubové strany, díky použití netradičního typu písma. Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za mimořádně povedený portrét. Třetí cenu komise udělila akademické sochařce Majce Wichnerové za kvalitní portrét a dobře vyplněnou mincovní plochu. Návrh pana MgA. Martina Daška získal ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 13. října 2016 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Vojtěcha Dostála, DiS.
Karta mince 100. výročí narození Josef Kainar
PROOF - Špičková kvalita: 499 Kč vč. DPH, ihned in_stock 499CZK
+
Maximální množství je 4 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock