0

100. výročí narození Jiří Kolář

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz98-pmpcz98-o
Hodnota:500 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 500,- Kč
Rok vydání:2014
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:40 mm
Tloušťka:2.85 mm
Váha:25 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:98005100 ks
Raženo:0 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Věneček
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. výročí narození Jiří Kolář
Další náhledy:    
100. výročí narození Jiří Kolář 100. výročí narození Jiří Kolář
100. výročí narození Jiří Kolář
Další náhledy:    
100. výročí narození Jiří Kolář 100. výročí narození Jiří Kolář

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 24. září 2014 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu ke 100. výročí narození výtvarníka a básníka Jiřího Koláře. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 25 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 40 mm, hmotnost 25 g a síla je 2,85 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince je motiv jablka, které je polepeno texty ztvárněnými Kolářem užívanou výtvarnou technikou chiasmáže. Po obvodu pětisetkoruny je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“. Minci razila Česká mincovna, její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je nad písmenem „B“ ve slově „REPUBLIKA“. Mince je společným dílem dvou výtvarníků, autorem lícní strany je akademický sochař Jiří Věneček. Jeho iniciály, které jsou tvořené písmeny „jv“, jsou nad písmenem „U“ ve slově „REPUBLIKA“. Na rubu mince je portrét Jiřího Koláře ztvárněný technikou roláže. Nad portrétem je nápis „JIŘÍ KOLÁŘ“ a pod portrétem jsou letopočty „1914 – 2014“. Autorem rubové strany mince je MgA. Martin Dašek. Jeho iniciály, které jsou tvořené písmeny „MD“, jsou při spodním okraji pětisetkoruny.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta zelené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v dubnu 2013 soutěž na pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci ke 100. výročí narození výtvarníka a básníka Jiřího Koláře. Soutěže se zúčastnilo 23 výtvarníků, kteří předložili 38 sádrových modelů. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 21. května 2013 Komise pro posuzování návrhů na české peníze za přítomnosti odborného poradce PhDr. Petra Přibyla z Národní galerie.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 12 sádrových modelů, a to zejména z důvodu nezdařilé modelace portrétu Jiřího Koláře, případně pro technické nedostatky ve výtvarném provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 19 návrhů, jejichž autoři zpracovali na vyšší úrovni portrét Jiřího Koláře.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo sedm návrhů, které se vyznačovaly nejzajímavěji ztvárněnými portréty a nejkvalitnějším výtvarným provedením. První cenu komise neudělila a namísto toho rozhodla o udělení dvou druhých cen. První z nich získal návrh MgA. Martina Daška za originální pojetí portrétu, který připomíná hlavní náplň výtvarné tvorby Jiřího Koláře - koláž. Dále druhou cenu získal návrh akademického sochaře Jiřího Věnečka, u kterého komise ocenila charakteristický motiv díla Jiřího Koláře na lícní straně a výborně zpracovaný portrét. Jako nejvhodnější k realizaci zároveň komise doporučila kombinaci lícní strany návrhu akademického sochaře Jiřího Věnečka s rubovou stranou návrhu MgA. Martina Daška. Komise dále udělila dvě třetí ceny. První obdržel akademický sochař Zbyněk Fojtů za netradiční pojetí návrhu, zejména na portrétní straně. Druhá byla udělena návrhu akademického sochaře Ivana Řeháka za vtipné řešení lícní strany a dobře zpracovaný portrét vycházející z Kolářova autoportrétu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky podpořila názor odborné komise a na svém jednání dne 6. června schválila realizaci mince podle společného návrhu akademického sochaře Jiřího Věnečka a MgA. Martina Daška.
Karta mince 100. výročí narození Jiří Kolář
PROOF - Špičková kvalita: 920 Kč vč. DPH, ihned in_stock 920CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock