0

100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz48-pmpcz48-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2005
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.25 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:500013500 ks
Raženo:500011000 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Milan Hanko
Rytecké úpravy:Libuše Franckeová
100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce
Další náhledy:    
100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce
100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce
Další náhledy:    
100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 2. února vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince, kterou razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,25 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole logo herců Voskovce a Wericha V + W a při levém, horním a pravém okraji mince neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA", při spodním okraji je rovněž v opisu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč". Před označením nominální hodnoty je autorská značka Milana Hanka, autora výtvarného návrhu této strany mince, za zkratkou peněžní jednotky je značka mincovny. Hlavním motivem rubové strany mince jsou portréty Jana Wericha a Jiřího Voskovce stylizované do podoby jejich divadelních masek. Při levém okraji ne neuzavřený opis "JIŘÍ VOSKOVEC", při pravém okraji "JAN WERICH" a při spodním okraji jsou letopočty "1905-2005". Autorem výtvarného návrhu této strany dvousetkoruny je akademický sochař Jiří Velinger za grafické spolupráce akademické sochařky Evy Velingerové. Jejich společná autorská značka je umístěna pod portréty herců.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu krémové barvy s jemným melírem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Na umělecký návrh pamětní stříbrné 200 Kč ke 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce byla vyhlášena celostátní neomezena anonymní soutěž v říjnu 2003 s uzávěrkou 30. ledna 2004. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Do soutěže na pamětní stříbrnou minci byly předloženy 53 návrhy od celkem 38 autorů, z nichž tři měly variantní lícní stranu a jeden stranu rubovou. Hodnocení obou soutěží proběhlo 10. února 2004. Odborným poradcem byl pan Václav Kofroň z Národního filmového archivu. Rozhodujícím kritériem pro hodnocení bylo vystižení osobnosti obou herců a atmosféry 20. a 30. let, kdy působili v Osvobozeném divadle a natočili své nejznámější filmy. V I. kole bylo podle tohoto hlediska, ale i pro technické nedostatky vyřazeno 38 návrhů. Ve II. kole získalo sedm tematicky výstižnějších nebo výtvarně zajímavých návrhů základní odměnu a pět návrhů, které se vyznačovaly nápaditostí a vtipem, případně mimořádně dobrým vystižením dobové atmosféry, odměnu zvýšenou.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do III. kola postoupily tři tematicky i výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižnější návrhy, které komise posoudila jako rovnocenné, a všem třem udělila druhou cenu; všechny tři tyto návrhy lze též bez problémů realizovat. U návrhu akademické sochařky Marie Šeborové ocenila komise celkovou vynikající úroveň a výborné vystižení dobové atmosféry. Konstatovala však, že na rubové straně je kladen příliš velký důraz na grafiku, takže tenké obrysové linky by u mince ve špičkové kvalitě mohly působit nevýrazně. Návrh pana Milana Hanka byl oceněn za čistotu provedení a za jednoduché a výborné vyjádření ducha doby především na lícní straně. Návrh akademického sochaře Jiřího Velingera, na němž se graficky podílela i jeho manželka, akademická malířka Eva Velingerová, získal cenu za výjimečnou kvalitu portrétů resp. divadelních masek Voskovce a Wericha na rubové straně, za nápadité zpracování této strany a perfektní vystižení dobové atmosféry. Lícní stranu tohoto návrhu s kompozicí heraldických zvířat ze státního znaku však komise shledala jako poněkud konvenční. Po zvážení všech aspektů doporučila pak k realizaci jako ideální kombinaci lícní stranu návrhu pana Hanka a rubovou stranu návrhu manželů Velingerových. Odborný poradce tento závěr plně podpořil.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Na základě schválení návrhu bankovní radou České národní banky přistoupí Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince. Emise pamětní mince se předpokládá v únoru roku 2005.
Karta mince 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce
Karta mince 100. výročí narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock