0

100 let od dosažení severního pólu

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz69-pmpcz69-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:2009
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.35 mm
Váha:13 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:1760010500 ks
Raženo:0 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:ak. soch. Jiří Věneček
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100 let od dosažení severního pólu
Další náhledy:    
100 let od dosažení severního pólu 100 let od dosažení severního pólu
100 let od dosažení severního pólu
Další náhledy:    
100 let od dosažení severního pólu 100 let od dosažení severního pólu

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 4. března 2009 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí dosažení severního pólu polárníkem Robertem Pearym. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,35 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Popis stříbrné pamětní mince

Na líci dvousetkoruny je portrét polárníka Roberta Pearyho. Na mezikruží je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Mezi názvem státu a označením nominální hodnoty mince je logo Mezinárodního polárního roku. Značka České mincovny je umístněna pod portrétem polárníka. Na rubové straně dvousetkoruny je na pozadí symbolického zobrazení severního pólu arktická výprava se psy, nad níž je polární záře. Na mezikruží je neuzavřený opis „DOSAŽENÍ SEVERNÍHO PÓLU“ a letopočty „1909 - 2009“. Mezi postavou prvního polárníka a letopočty jsou umístěny iniciály autora dvousetkoruny, akademického sochaře Jiřího Věnečka, které jsou tvořeny spojenými písmeny „jv“.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu šedomodré barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vyhlásila v prosinci 2007 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince ke 100. výročí dosažení severního pólu. Tato mince byla zařazena do projektu mincí vydávaných u příležitosti Mezinárodního polárního roku a jednou z podmínek soutěže bylo mimo jiné ztvárnění loga projektu na lícní straně návrhu. Uzávěrka soutěže byla dne 15. února 2008. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

Soutěže se zúčastnilo 23 výtvarníků, kteří předložili celkem 31 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 26. února 2008 v České národní bance. Odborným poradcem pro téma severního pólu byl polárník Mgr. Vilém Rudolf. V prvním kole bylo vyřazeno 23 návrhů, zejména pro menší výstižnost zadaného tématu či chudou kompozici a dále ty návrhy u nichž komise konstatovala výtvarné nebo technické nedostatky v modelaci, kompozici, či písmu. Do druhého kola postoupilo pět návrhů, které byly podle hodnocení komise výtvarně na vyšší úrovni a tematicky lépe zpracované. Dva z nich získaly základní odměnu a tři získaly odměnu zvýšenou.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola proto postoupily tři návrhy. První cenu a doporučení k realizaci komise udělila návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby. Ve svém hodnocení komise zdůraznila zejména kvality portrétu polárníka na rubové straně, který evokuje drsné klimatické podmínky jako jeden faktorů ovlivňujících dobývání severního pólu. Dále konstatovala krásné, kompozičně jednoduché, ale ve vztahu k tématu nápadité provedení lícní strany umocněné vhodně zvolenou typografií písma, které je jednotícím prvkem obou stran. Druhou cenu získal návrh akademického sochaře Jiřího Věnečka. Komise ocenila zejména portrét na lícní straně a profesionální modelaci výjevu popisujícího atmosféru polární výpravy na straně rubové. Třetí cenu komise přiznala návrhu pana Luboše Charváta za zajímavý epický výjev na rubové straně.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada na svém zasedání dne 13. března 2008 rozhodnutí komise neschválila a za vhodnější považovala realizaci dvousetkoruny podle návrhu akademického sochaře Jiřího Věnečka. Emise mince se předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2009.
Karta mince 100 let od dosažení severního pólu
Karta mince 100 let od dosažení severního pólu
PROOF - Špičková kvalita: 470 Kč vč. DPH, ihned in_stock 470CZK
+
Maximální množství je 10 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock