0

100. Bitva u Zborova

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince
Kód mince coin_number:mpcz112-pmpcz112-o
Hodnota:500 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince 500,- Kč
Rok vydání:2017
 
Materiál:Ag 925 Cu 75
Průměr:40 mm
Tloušťka:2.8 mm
Váha:25 g
Hrana:engravedvroubkovaná
 
Náklad:94005100 ks
Raženo:94005100 ks
Mincovna:ČESKÁ MINCOVNA, Jablonec nad Nisou
Autor mince:Asamat Baltaev
Rytecké úpravy:Neznámý autor
100. Bitva u Zborova
Další náhledy:    
100. Bitva u Zborova 100. Bitva u Zborova
100. Bitva u Zborova
Další náhledy:    
100. Bitva u Zborova 100. Bitva u Zborova

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Dnem 28. června 2017 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu ke 100. výročí bitvy u Zborova. Pětisetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 25 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 40 mm, hmotnost 25 g a síla je 2,65 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,50 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Popis stříbrné pamětní mince

Na lícní straně mince je pomocí zemských znaků budoucího Československa symbolicky vyjádřen boj proti rakousko-uherské monarchii reprezentované rakouským císařským heraldicky stylizovaným orlem. Po obvodu pětisetkoruny je v opisu text „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna při pravém horním okraji mince. Na rubové straně pětisetkoruny je zobrazen výjev z bitevního pole. V neuzavřeném opisu při horním okraji mince je text „BITVA U ZBOROVA“ a při spodním okraji letopočty „1917–2017“. Vpravo od letopočtu 2017 je umístěna značka autora mince Asamata Baltaeva, DiS.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se dodává katalogová karta smetanové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vypsala v dubnu 2016 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 100. výročí bitvy u Zborova, s uzávěrkou dne 3. června 2016. Vypsání ceny se účastnilo 17 výtvarníků, kteří předložili celkem 33 sádrových návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 9. června 2016. Odbornými poradci byli doc. PhDr. Pavla Vošahlíková, DrSc., z Historického ústavu Akademie věd a pan Jiří Charfreitag, DiS., z Československé obce legionářské.

Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince

V prvním kole komise vyřadila 12 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky či věcnými chybami. Ve druhém kole bylo oceněno 16 návrhů, které byly z výtvarného hlediska přesvědčivější.

Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které podle názoru komise výtvarně nejvýstižněji zachytily zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Asamata Baltaeva, DiS., za velmi dramatické a detailní vyobrazení průběhu bitvy na rubové straně. Komise dále ocenila symboliku lícní strany návrhu, kde je v podobě zemských znaků budoucího Československa zachyceno vítězství nad monarchií reprezentované heraldickým rakouským orlem. Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za vhodnou kombinaci hlavních symbolů bitvy u Zborova (mapa bitevního pole, kulomet Maxim a prapory tří pluků, ze kterých byla složena 1. československá střelecká brigáda) a za soulad lícní a rubové strany. Třetí cenu udělila komise návrhu slečny Anety Juklíčkové za jednoduché, avšak velmi originální a umělecky působivé ztvárnění tématu. Další návrhy pana Asamata Baltaeva a Luboše Charváta získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 22. června 2016 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Asamata Baltaeva, DiS.
Karta mince 100. Bitva u Zborova
PROOF - Špičková kvalita: 1 095 Kč vč. DPH, ihned in_stock 1095CZK
+
Maximální množství je 2 kusů.
Ks
 Košík
BJ - Běžná kvalita: Vyprodáno out_of_stock