0

1.výročí schválení Ústavy České Republiky

PROOF - Špičková kvalita BJ - Běžná kvalita
Detail mince Popis mince Karta mince
Kód mince coin_number:mpcz01-pmpcz01-o
Hodnota:200 Kč
Typ mince:stříbro
Kód skupiny:Stříbrné pamětní mince
Rok vydání:1993
 
Materiál:900 Ag, 100 Cu
Průměr:31 mm
Tloušťka:2.2 mm
Váha:13 g
Hrana:hladkávroubkovaná
 
Náklad:500030000 ks
Raženo:500030000 ks
Mincovna:Münze Österreich AG Wien
Autor mince:Jitka Jelínková
Rytecké úpravy:Werner Kugler
1.výročí schválení Ústavy České Republiky
Další náhledy:    
1.výročí schválení Ústavy České Republiky 1.výročí schválení Ústavy České Republiky
1.výročí schválení Ústavy České Republiky
Další náhledy:    
1.výročí schválení Ústavy České Republiky 1.výročí schválení Ústavy České Republiky

Informace k emisi stříbrné pamětní mince

Česká národní banka vydává dnem 15.prosince 1993 při příležitosti prvního výročí schválení ústavy České republiky první pamětní stříbrnou 200 Kč minci. Ta se vydává ve dvojím provedení ražby. V běžném a ve zvláštním tzv. proof pro sběratelské účely. Ražba proof se od běžné ražby liší tím, že u běžné ražby je mincovní pole i reliéf leštěno stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a l00 dílů mědi.Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,2 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto povoleny odchylky nahoru i dolu u obou provedení stejně. V hmotnosti to je 0,13 g, v průměru 0,1 mm, v síle čili tloušťce 0,15 mm a v obsahu stříbra 0,5 %. Hrana u obou provedení je rozdílná. U běžného je vroubkovaná, u mince proof je hladká.

Popis stříbrné pamětní mince

Obrazové řešení mince je zcela radikálně avantgardní. Lícní straně dominuje stylizovaný velký státní znak. Netradiční umístění označení republiky je svislé. Dále je na lícní straně uvedena nominální hodnota 200 Kč a ročník ražby "1993". Uprostřed pod ročníkem ražby je uvedena značka mincovny. Obraz rubové strany strany tvoří datum schválení ústavy 16.12.1992 a nápis "ÚSTAVA ČESKÉ REPUBLIKY". Autorkou návrhu je studentka vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze Jitka Jelínková, její značka "JJ" je umístěna na rubové straně mince. Ražbu provedla Mincovna Rakousko Vídeň a její značka se nachází na lícní straně pod ročníkem ražby.

Karta stříbrné pamětní mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, modré barvy. Mince je zobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, provedena technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je samostatná karta.
Karta mince 1.výročí schválení Ústavy České Republiky
Karta mince 1.výročí schválení Ústavy České Republiky
PROOF - Špičková kvalita: Vyprodáno out_of_stock
BJ - Běžná kvalita: 500 Kč vč. DPH, ihned in_stock 500CZK
+
Maximální množství je 1 kusů.
Ks
 Košík